12.12.2019
Otília
- - zajtra - -
Lucia
Ak odumrieš svetu a sebe, vtedy začneš žiť pre Boha.
..... sv. Makárius .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Škola animátorov

Škola animácie (ďalej ŠA) je vzdelávacia aktivita organizovaná Domkou v spolupráci s rehoľou saleziánov (SDB), saleziánok (FMA) a dobrovoľnými školiteľmi. Cieľom školení je vylepšiť prácu animátora - vedúceho nejakej pravidelne sa stretávajúcej skupiny detí (mladých). Toto školenie je cielené pre vekovú skupinu stredoškolákov, no nájdu sa aj staršie kusy (napr. ja :-) Školenia prebiehajú paralelne pre východné a západné Slovensko (východ – zvyčajne Borda, Kysak; západ – Hody, aktuálne vraj Modra).

Program ŠA tvorí 6 kurzov : Bohatstvo kresťanstva, Mladí a ich vyzrievanie, Kultúra a umenie výchovy, Stretanie sa s človekom, Animácia skupín, Príprava stretnutí a itinerárov.

Školenia prebiehajú v tzv. pracovných blokoch, v ktorých sa rozoberajú niektoré pre prácu a duchovný rast animátorov dôležité témy. Pracovný blok zvyčajne neprebieha tak, že školiteľ odprednáša nejakú tému, ale väčšinou sa prítomní animátori rozdelia do menších skupiniek, kde debatujú a rozoberajú danú tému pod vedením školiteľa. To je veľmi obohacujúci prvok. Okrem takýchto skupinových debát a prednášok školiteľa sú k témam vhodne vyberané aj dynamiky (ľudovo povedané aktivity sledujúce nejaký cieľ). Nebudem zachádzať do detailov a tak len poviem, že štruktúra školenia je veľmi pestrá a teda vôbec nenudí.

Okrem práce (učenia sa, zbierania skúseností) je každý deň aj sv.omša. Nezabúda sa ani na oddych, rekreáciu, hry a priestor na voľné debaty. No a organizátorov treba vyzdvihnúť aj za ich kreativitu – na každom školení totiž prídu s nejakou špecialitkou. Na poslednom školení nás prekvapili pripravením oslavy v štýle klasickej stužkovej.

Myslím, že toľko by na základné objasnenie stačilo. Ešte by som chcel dodať niekoľko faktov z liskovskej Domky. Na ŠA sme vyslali už asi 16 nádejných animátorov. Kompletné školenie aj s absolvovanými animátorskými skúškami zvládol zatiaľ 1 chlapec a 5 dievčat: Jano M. (neviem presne, kedy končil), Katka K., Ivka B. (absolventky v r. 2003), Mária T., Zuzka N., Monika K. (absolventky v roku 2004). Tento rok čakajú záverečné skúšky prvých chlapcov: mňa a Tomáša K. Okrem toho tento rok ukončili 1. ročník ŠA ďalší 2 chlapci: Števo T. a Marek H. Všetci chodili (chodia) na východnú ŠA.

Myslím, že ŠA plní svoju funkciu veľmi dobre. Okrem vzdelávania má pre animátorov aj veľký formačný význam. Preto tam budeme aj z nášho strediska naďalej posielať mladých, ktorí sú ochotní venovať časť svojho voľného času v prospech detí a mládeže u nás formou vedenia nejakej skupinky.

typ akcie : školenie
autor článku: Jaroslav T. ml.
dátum akcie: 00.00.2005
prečítané: 1317x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)