25.06.2022
Tadeáš
- - zajtra - -
Adriána
Cirkev napreduje vo svojej púti prenasledovaná svetom a potešovaná Bohom.
..... sv. Augustín .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Tréningový kurz v Holandsku


Organizácia Don Bosco Youth Net (DBYN) je strešnou organizáciou pre európske národné saleziánske mládežnícke organizácie, medzi ktoré patrí aj Domka. Každoročne organizuje tréningový kurz „Equipping young volunteers“, ktorý je o projektovom manažmente európskych projektov, so špeciálnym zameraním na grantový program Európskej únie „Mládež v akcii“. Tento rok sa kurz konal 12.-19. apríla 2009 v Holandsku, konkrétne v Don Bosco Haus v meste Rijswijk, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti známeho mesta Haag. Zo Slovenska boli pozvaní 2 ľudia a tak som sa ho nakoniec zúčastnil ja a Zuzka Matejíčková zo strediska Bratislava - Trnávka.

Nechcem veľmi opisovať samotný priebeh, aj tak by tomu väčšina z vás asi nerozumela, prípadne by vás to nezaujímalo. Skôr sa zameriam na špecialitky, ktoré tento pobyt priniesol. K priebehu školenia snáď len toľko, že bol zvládnutý na profesionálnej, ale pritom aj rodinnej úrovni. Cítili sme sa tam napriek veľmi náročnému programu veľmi dobre, a dozvedeli a naučili sa veľa zaujímavých vecí.

Prvou novou skúsenosťou bol pre mňa let lietadlom, mal som premiéru. Pri ceste tam som v duchu nadával, že nesedím pri okne, ale nakoniec sa mi to splnilo pri spiatočnej ceste, tak som spokojný. Svet z vtáčej perspektívy ma vždy zaujímal, i keď bezpečnejšie sa vždy cítim na zemi... :-)

Školenia sa zúčastnilo 26 mladých z 13 európskych krajín (Slovensko, Poľsko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Taliansko, Španielsko, Veľká Británia a Malta). Takže kultúrne celkom pestrá skupina. Poznávať zvyky, mentalitu, charakteristické symboly a aj jedlá bolo naozaj fajn. Komunikačným jazykom bola angličtina, no a hoci to bola moja premiéra v tomto jazyku, rozumieť nebol problém (skôr hovoriť).

Zaujímavé bolo počúvať, keď sa hovorilo o samotných mládežníckych organizáciách v každej krajine. Dá sa povedať, že fungujú dosť rôzne. Niekde je to malá organizácia, niekde veľká konfederácia. Niekde úzko prepojená so saleziánmi, inde takmer samostatná. Niekde zameraná na medzinárodné aktivity, inde skôr lokálna. Takže to, čo nás najviac spájalo, bola asi osobnosť Dona Bosca.

Snáď ešte porovnanie s našou Domkou – ja osobne by som zrejme nemenil :-) zdá sa mi, že slovenskej realite je organizácia nášho typu ako vyšitá. A ako som si všimol, tak západ má už dosť veľký problém s rozvíjaním duchovnej stránky mladého človeka, tak verím, že u nás to bude stále prioritou a že túto našu devízu budeme môcť prinášať aj iným.

Počas týždňa sme tak trochu spoznali Holandsko. Navštívili sme Haag aj Amsterdam, ochutnali domáce špeciality, poprechádzali po pobreží Severného mora, pozreli si kvetinové záhony a zahrali si aj farmársky golf. Ten vám trošku predstavím. Hrá sa na trávnatej ploche, kde sa voľne pasú kravy a ovce. Oblasť je rozdelená na viacero častí kanálmi, trasa k niektorým jamkám vedie aj ponad ne :-) Hrá sa podobne ako klasický golf, len hráčska výbava aj samotná jamka vyzerajú trošku inak, však si pozrite na fotkách.

Jediná moja výčitka voči organizátorom je v termíne kurzu, začínal totiž už na Veľkonočnú nedeľu večer, takže som bol prinútený stráviť najväčší sviatok kresťanského roka na cestách. Organizátori to ospravedlňovali tým, že v tento týždeň je najviac voľných dní, čo je pre študentov aj pracujúcich výhoda, ja by som ho však predsa radšej obetoval deň dovolenky a radšej Veľkú noc strávil doma. Ale prežil som to :-)

Aj keď nie som cestovateľský typ, som rád, že som sa na kurz dostal. Tento týždeň stál určite za to. Priniesol mi nové poznatky, zažil som interkulturálny dialóg v praxi, pocvičil angličtinu, viac spoznal Holandsko, ... A hoci zahraničné aktivity Domky pre mňa neboli a nie sú prioritou, odporúčam ich všetkým, ktorá si chcú rozširovať obzory, určite sa nevrátite sklamaní ;-) A ďakujem Domke za možnosť byť tam...

A pre zvedavcov ešte pridávam tento link - Youtube videoprezentácia o kurze

typ akcie : školenie
autor článku: Jaroslav T. ml.
dátum akcie: 12.04.2009
prečítaní: 2362x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)