17.02.2020
Miloslava
- - zajtra - -
Jaromír
Pán si nežiada úspech, ale len ochotné plnenie jeho vôle.
..... Chautard .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Tehlička pre Indiu

Už sa stáva tradíciou, že sa liskovská Domka zapája do pôstnej zbierky Tehlička, ktorú organizuje občianske združenie Savio. Tento rok vyzbierané finančné prostriedky poputujú do Indie - do oblasti Kérala.

Kérala je jeden z 29 indických štátov ležiaci na juhovýchode Indického polostrova. Oficiálne vznikla 1.novembra 1956. Miestni ju veľmi radi nazývajú Krajina kokosových orechov. Leží v oblasti vlhkého tropického monzúnového podnebia. Jej územie je veľmi rozmanité, nájdeme tu vysoké chladné pohoria a tiež zelené údolia a nížiny. Kérala bola od starovekých čias hlavným producentom čierneho korenia, čo pretrváva aj dnes. Tiež patrí medzi hlavných producentov rýb v Indii. Náboženstvo zohráva v živote Kéralčanov významnú úlohu, nájdeme tu hinduistov, moslimov a kresťanov. V tejto krajine sú tiež prítomní saleziáni. Ich dielo sa tu šíri od začiatku 20. storočia. V súčasnosti majú 2500 členov a v Indii sú považovaní za jedného z najväčších sprostredkovateľov technického vzdelania.

V auguste 2018 zasiahli Kéralu mohutné povodne, ktoré boli podľa slov miestnych obyvateľov najhoršie za posledných 100 rokov. Silné monzúnové dažde rozvodnili rieky do takej miery, že sa začali vylievať zo svojich korýt a zaplavili takmer celú krajinu. Voda sa liala doslova zovšadiaľ. Vytopila a zničila tisíce domov, škôl, nemocníc, chrámov a iných dôležitých administratívnych budov. Podmyla cesty a mosty, v dôsledku čoho boli mnohí obyvatelia odrezaní od okolitého sveta a rýchlej pomoci. Vyše 400 ľudí prišlo o život a desiatky obyvateľov zostalo nezvestných. V dôsledku neustálych vodných prívalov na mnohých miestach došlo k nebezpečným zosuvom pôdy. Takmer jeden a pol milióna ľudí muselo byť evakuovaných a premiestnených do humanitárnych táborov. Po dvoch týždňoch začal dážď slabnúť a voda klesať.

Vláda i odborníci sa zhodli na tom, že povodne vznikli v dôsledku klimatických zmien, ktorých najväčším indikátorom je globálne otepľovanie. V Kérale začala vláda situáciu po povodni riešiť veľmi rýchlo. Okrem riešenia následkov prijali aj opatrenia v riadení prírodných katastrof.

Finančné prostriedky vyzbierané v tohtoročnej zbierke pomôžu chudobným rodinám z Kéraly, ktoré boli postihnuté záplavami. Pôjde o stavbu nových domov pre mnohopočetné rodiny, opravu ďalších poškodených obydlí a zabezpečenie živobytia pre tých, ktorí sú z ekonomicky slabších oblastí. Naša farnosť prispela krásnou sumou 1080 eur, za čo patrí všetkým štedrým darcom veľké Pán Boh zaplať!

typ akcie : iné
autor článku: Nika T.
dátum akcie: 12.04.2019
prečítané: 405x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)