22.11.2019
Cecília
- - zajtra - -
Klement
Povedz mi, čím tráviš čas a poviem ti, kto si.
..... Andersen .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Šaštín

Päť hodín ráno. Všetko je ešte ponorené do tmy. Ranné ticho narúša len skupinka zívajúcich domkárov, ponáhľajúcich sa pred kultúrny dom. Dnes je totiž sviatok Panny Márie Sedembolestnej a na tento deň naplánovaná púť do Šaštína.

Spolu s rodičmi a starými rodičmi sme nastúpili do autobusu. Chvíľu sme ešte počkali na "oneskorených sedmospáčov" a mohli sme vyraziť. Ako je u saleziánov zvykom, na začiatku sme sa pomodlili. Ja osobne som dúfala, že potom všetci zatíchnu a budú spať, no moja túžba sa nesplnila. Nastala veselá vrava a bolo po mojich plánoch. A tak som si musela pri neskoršej modlitbe ruženca pridržiavať viečka, aby ostatní nemali dôvod neustále ma upozorňovať.

Keď sme však dorazili na miesto a vystúpili z autobusu, moja ospanlivosť ma záhadne opustila. A tak bolo znova všetko v poriadku. Do začiatku sv. omše sme mali ešte dosť času na to, aby sme si prezreli baziliku. Omša začala o desiatej na voľnom priestranstve pred bazilikou. Koncelebroval ju arcibiskup Sokol. Prebiehala v poriadku až do prijímania, kedy sa stovky ľudí začali tlačiť, a tak bol veľký problém dostať sa ku kňazom. Niektorým z nás sa to ani nepodarilo. Preto sme museli počkať až do skončenia omše, kým sa pútnici nezačali rozchádzať. Prijímanie potom rozdávali ešte štyria kňazi v bazilike.

Spokojní sme sa potom všetci stretli na schodoch pred vstupom do chlapčenského gymnázia Jána Bosca. Tu sme si spoločne naplnili vyhladnuté brušká. Stretli sme sa aj s Jarkom Timkom, ktorý je študentom spomínaného gymnázia. Tých, čo prejavili záujem povodil po budove internátu, a tak sme mohli vidieť: telocvičňu, kaplnku, izby, ale i chodby zo stolovým futbalom zvaným "kalčeto" – riadim sa heslom píš ako počuješ! Toto všetko na nás urobilo taký dojem, že väčšina dievčat (teda žeby len ja?) tu chcelo ostať. Malo by to aj nejaké výhody: ja sma medzi toľkými chlapc..... no nič! Nakoniec som sa nechala presvedčiť, že by to nebolo rozumné ostať tu, nie tak kvôli mne, ale hlavne kvôli nim a tak sme mohli ísť.

Cestou k autobusu sme s ešte zastavili na "šaštínskej zmrzline", čím sme patrične podráždili chuťové poháriky tých, čo nás vyčkávali. K bitke však nedošlo, a tak autobus mohol naštartovať. Posledný pohľad na veže baziliky a Šaštín nám mizol z dohľadu. A aké boli moje dojmy? I napriek tomu, že účastníkmi výletu boli tri generácie – deti, rodičia a starí rodičia – sa nám podarilo vytvoriť spoločenstvo, v ktorom sme strávili pekné chvíle bohaté na zážitky.

typ akcie : púť
autor článku: Mária T.
dátum akcie: 15.09.1999
prečítané: 1475x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)