05.08.2020
Hortenzia
- - zajtra - -
Jozef├şna
U┼ż dlho predt├Żm ako sa stretneme so zlom, treba by┼ą pripraven├Ż ─Źeli┼ą mu.
..... W. Faulkner .....
zvoÁte tÚmu:


FB strßnka
Hra ┌SVIT
Domka.sk
Liskovß.sk
Salezißni


├Üprava chodn├şka do sedla Vr├íca

V d┼łoch od piatku 25. augusta do nedele 27. augusta sa uskuto─Źnil pracovn├Ż v├Żlet organizovan├Ż Zdru┼żen├şm salezi├ínskej ml├íde┼że v Liskovej, ktor├ęho cie─żom bola ├║prava chodn├şka do sedla Vr├íca, ktor├ę sa nach├ídza v Cho─Źsk├Żch vrchoch. Presnej┼íie sedlo Vr├íca je situovan├ę medzi Ve─żk├Żm Cho─Źom (1611 m n. m) a Mal├Żm Cho─Źom (1494). Toto sedlo je smutne zn├íme trag├ędiou, ktor├í sa tam stala pred 20 rokmi, ke─Ć tam tragicky ukon─Źil svoj ┼żivot pilot vzdu┼ín├ęho klz├íka – vetro┼ła, liskovsk├Ż rod├ík Stanislav Kubala. Do tohto sedla, ako na medzistanicu, vystupuj├║ aj v┼íetci turisti vystupuj├║ci na Ve─żk├Ż alebo Mal├Ż Cho─Ź zo strany Liptovsk├Żch L├║─Źok.

Z Liskovej sa na Ve─żk├Ż Cho─Ź dostaneme po zna─Źkovanej trase, ktor├í n├ís zavedie na Po─żanu pod Ve─żk├Żm Cho─Źom, kde sa t├íto trasa sp├íja s trasou z Vala┼ískej Dubovej. Cesta na Ve─żk├Ż Cho─Ź touto trasou trv├í asi 3,5 hodiny. My sme sa rozhodli pre ├║pravu chodn├şka na druhej trase, ktor├í ide priamo a kr├íti ─Źas potrebn├Ż na v├Żstup asi tak o 45 min├║t. Na┼íou ├║lohou bola ├║prava chodn├şka od najvy┼í┼íie polo┼żenej chaty na ├║zem├ş katastra obce Liskov├í – Po─żovn├şckej chaty a┼ż na hrebe┼ł tohto sedla. Motykami, hrablami a lopatami sme upravovali a ─Źistili tento chodn├şk od sk├íl a napadan├Żch vetiev v d─║┼żke asi tak 1 km. Na odstr├ínenie ve─żk├Żch padnut├Żch a vyvr├íten├Żch stromov a na prienik cez hustej┼íie ─Źasti sme pou┼żili motorov├║ p├şlu.

Moment├ílne je chodn├şk upraven├Ż a v priebehu tohto mesiaca bud├║ na ┼łom umiestnen├ę smerov├ę tabu─żky, ktor├ę sme zhotovili pre lep┼íiu orient├íciu. Po ukon─Źen├ş pr├íce sme sa vr├ítili do n├í┼ího z├íkladn├ęho t├íbora na chatu, ktor├║ n├ím poskytol urbari├ít obce Liskov├í, kde na n├ís u┼ż ─Źakal v├Żborn├Ż gul├í┼í. O┼ł sa postaral MUDr. Janko Kubala, ktor├Ż je v┼żdy ochotn├Ż podpori┼ą podobn├ę akcie a na pomoc pri pr├şprave chutn├ęho gul├í┼íu si zavolal cel├║ rodinku.

Akcia bola vydaren├í po ka┼żdej strane, po─Źasie n├ím prialo, gul├í┼í bol v├Żborn├Ż a chodn├şk uroben├Ż. Ke─Ć sme dosiahli hrebe┼ł sedla, neodolali sme a vyst├║pili sme nie s├şce na Ve─żk├Ż, ale iba na Mal├Ż Cho─Ź, z ktor├ęho je taktie┼ż prekr├ísny v├Żh─żad na Liptovsk├║ kotlinu.

typ akcie : brigáda
autor Ŕlßnku: nezn├ímy
dßtum akcie: 25.08.2000
preŔÝtanÚ: 1608x
pridaj komentßr
spń╗

© 2001-2018 Domka - Zdrużenie salezißnskej mlßdeże, stredisko Liskovß
e-mail : liskova@domka.sk

Liskovß 35, okres Rużomberok, psŔ 034 81, (1024 x 768)