29.01.2020
Gašpar
- - zajtra - -
Ema
Ten, kto je príliš zamestnaný tým, že robí dobro, nemá čas na to, aby bol dobrý.
..... R. Thákur .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Banská Štiavnica

Bodkou za prázdninami sa stal toho roku celodenný autobusový výlet do Banskej Štiavnice a okolia. V tento deň z pred KD v Liskovej o 7:15 hod vyrazil autobus plný detí a po 2,5 hod ceste, s malou prestávkou v motoreste Zvolen – Stráže, dorazil na parkovisko pod Novým zámkom v Banskej Štiavnici. Tu o chvíľu prišli dve miestne dievčatá, ktoré sa stali našimi sprievodkyňami.

Prvým naším objektom záujmu, ktorý sme chceli vidieť bol spomínaný Nový zámok s expozíciou Protiturecké boje na Slovensku. Tento zámok bol pôvodne protitureckou strážnou vežou so 4 kruhovými vežami. Na jeho 4 podlažiach sme mali možnosť spoznať históriu protitureckých bojov, výzbroj a výstroj Turkov, rôzne vojenské mapy, dokumenty, makety, … Niektorí sme boli prekvapení nízkym vzrastom turkov, figuríny totiž predstavovali ich skutočnú veľkosť.

Po prehliadke sme mali chvíľu čas, ktorý sme využili na prehliadku námestia s morovým stĺpom a kostola sv. Kataríny. Presne na obed sme už stáli pri vrátnici banského múzea v prírode. Po zakúpení lístkov sme sa všetci povinne obliekli do čiernych, zelených alebo červených plášťov. Kto mal výšku nad 150 cm, dostal i banícku prilbu. A nakoniec každá dvojica, trojica dostala i veľkú baterku. Takto vystrojení sme sa pohli do štôlne Bartolomej. Tu v podzemí sme strávili vyše hodiny, kde sme sa pod vedením mladého lektora zoznámili s prostredím pravej bane, s používaným náradím (želiezko a kladivo) a strojmi, rôznymi spôsobmi ťaženia rúd (zlata, striebra, …) a dopravy narúbanej rudy na povrch. Bol to pre nás asi najväčší zážitok, pretože väčšina z nás bola prvýkrát v bani.

Tretím objektom, ktorý sme si naplánovali vidieť bol Poľovnícky zámok v Sv. Antone. Po prehliadke krásnych starobylých siení s dobovým nábytkom a zariadením nás asi najviac zaujali poľovnícke exponáty a trofeje v prízemí zámku. Perličkou bolo spustenie poplašného zariadenia v zlatej sieni, keď jeden z nás stupil nohou za oddeľovaciu šnúru.

Úplnou bodkou v Banskej Štiavnici bola výborná zmrzlina, po ktorej sme už nasadli do autobusu a po dvojhodinovej ceste sme šťastne dorazili o 18:15 hod domov.

typ akcie : poznávací výlet
autor článku: Viliam H.
dátum akcie: 00.09.2000
prečítané: 1354x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)