05.08.2020
Hortenzia
- - zajtra - -
Jozef├şna
Nejazdite v├Ą─Ź┼íou r├Żchlos┼ąou, ne┼ż akou dok├í┼że lieta┼ą v├í┼í anjel str├í┼żny.
..... neznámy .....
zvoÁte tÚmu:


FB strßnka
Hra ┌SVIT
Domka.sk
Liskovß.sk
Salezißni


Banská Štiavnica

Bodkou za pr├ízdninami sa stal toho roku celodenn├Ż autobusov├Ż v├Żlet do Banskej ┼átiavnice a okolia. V tento de┼ł z pred KD v Liskovej o 7:15 hod vyrazil autobus pln├Ż det├ş a po 2,5 hod ceste, s malou prest├ívkou v motoreste Zvolen – Str├í┼że, dorazil na parkovisko pod Nov├Żm z├ímkom v Banskej ┼átiavnici. Tu o chv├ş─żu pri┼íli dve miestne diev─Źat├í, ktor├ę sa stali na┼íimi sprievodky┼łami.

Prv├Żm na┼í├şm objektom z├íujmu, ktor├Ż sme chceli vidie┼ą bol spom├şnan├Ż Nov├Ż z├ímok s expoz├şciou Protitureck├ę boje na Slovensku. Tento z├ímok bol p├┤vodne protitureckou str├í┼żnou ve┼żou so 4 kruhov├Żmi ve┼żami. Na jeho 4 podla┼żiach sme mali mo┼żnos┼ą spozna┼ą hist├│riu protitureck├Żch bojov, v├Żzbroj a v├Żstroj Turkov, r├┤zne vojensk├ę mapy, dokumenty, makety, … Niektor├ş sme boli prekvapen├ş n├şzkym vzrastom turkov, figur├şny toti┼ż predstavovali ich skuto─Źn├║ ve─żkos┼ą.

Po prehliadke sme mali chv├ş─żu ─Źas, ktor├Ż sme vyu┼żili na prehliadku n├ímestia s morov├Żm st─║pom a kostola sv. Katar├şny. Presne na obed sme u┼ż st├íli pri vr├ítnici bansk├ęho m├║zea v pr├şrode. Po zak├║pen├ş l├şstkov sme sa v┼íetci povinne obliekli do ─Źiernych, zelen├Żch alebo ─Źerven├Żch pl├í┼í┼ąov. Kto mal v├Ż┼íku nad 150 cm, dostal i ban├şcku prilbu. A nakoniec ka┼żd├í dvojica, trojica dostala i ve─żk├║ baterku. Takto vystrojen├ş sme sa pohli do ┼ít├┤lne Bartolomej. Tu v podzem├ş sme str├ívili vy┼íe hodiny, kde sme sa pod veden├şm mlad├ęho lektora zozn├ímili s prostred├şm pravej bane, s pou┼ż├şvan├Żm n├írad├şm (┼żeliezko a kladivo) a strojmi, r├┤znymi sp├┤sobmi ┼ąa┼żenia r├║d (zlata, striebra, …) a dopravy nar├║banej rudy na povrch. Bol to pre n├ís asi najv├Ą─Ź┼í├ş z├í┼żitok, preto┼że v├Ą─Ź┼íina z n├ís bola prv├Żkr├ít v bani.

Tret├şm objektom, ktor├Ż sme si napl├ínovali vidie┼ą bol Po─żovn├şcky z├ímok v Sv. Antone. Po prehliadke kr├ísnych starobyl├Żch sien├ş s dobov├Żm n├íbytkom a zariaden├şm n├ís asi najviac zaujali po─żovn├şcke expon├íty a trofeje v pr├şzem├ş z├ímku. Perli─Źkou bolo spustenie popla┼ín├ęho zariadenia v zlatej sieni, ke─Ć jeden z n├ís stupil nohou za odde─żovaciu ┼ín├║ru.

├Üplnou bodkou v Banskej ┼átiavnici bola v├Żborn├í zmrzlina, po ktorej sme u┼ż nasadli do autobusu a po dvojhodinovej ceste sme ┼í┼ąastne dorazili o 18:15 hod domov.

typ akcie : pozn├ívac├ş v├Żlet
autor Ŕlßnku: Viliam H.
dßtum akcie: 00.09.2000
preŔÝtanÚ: 1536x
pridaj komentßr
spń╗

© 2001-2018 Domka - Zdrużenie salezißnskej mlßdeże, stredisko Liskovß
e-mail : liskova@domka.sk

Liskovß 35, okres Rużomberok, psŔ 034 81, (1024 x 768)