19.04.2019
Jela
- - zajtra - -
Marcel
Vieme, že tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré...
..... sv. Pavol .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Katka na Ukrajine

Vyvrcholením stretnutí, na ktorých som sa zúčastňovala, bol letný tábor na Ukrajine, ktorí organizovali dobrovoľníci pod vedením dona Štefana Wallnera SDB.

Spolu nás bolo 24 dobrovoľníkov, ktorí pracovali 2 týždne v 6 ukrajinských dedinách: Dubové, Ruské pole, Haniči, Kaliny, Ternovo, Teresve. Všetci sme sa spoločne stretli na fare v Ternove, kde pôsobí slovenský gréckokatolícky kňaz Janko Lemeš.

Počas tábora sme pre deti robili katechézky o sviatosti zmierenia, spievali sme, hrali sme sa rôzne športové hry, chodili sme sa kúpať na riečku. Deti nás viedli na výlet na Zelený kameň. Druhý raz sme sa vybrali autobusom s 80 deťmi na jazero.

Každý deň je iný, no napriek tomu sme mali určitý program. Po spoločnej rannej modlitbe a raňajkách o 9.00 hod. sme sa stretli s deťmi, aby sme ich niečo naučili hravou formou. Ich úlohou bolo zahrať to, čo sme im povedali. Deti sa po „vyučovaní“ nevedeli dočkať hier a o 12.00 hod. ich už čakala riečka.

Domáci ľudkovia nás pozývali na obedy. Takmer vždy nás ponúkli národnými jedlami borščom a holubmi. Od 15.00 hod. sme znova mali program pre deti v druhej dedine. Večer život okolo nás neutíchal a až do 22.00 hod. nás obliehali mladí ľudia.

Na Ukrajine je asi taký život, ako u nás pred 50-imi rokmi. Ľudia pracujú tvrdšie, je tam chudoba, ale si vedia veľa vecí vypestovať, vychovať. Muži často chodia na zárobky na Čechy a do Moskvy. Matka je potom na všetko sama.

Deti boli otvorené, úprimné, tešili sa z toho, že som sa na nich usmiala, stačilo, že som upútala pozornosť.

Ukrajina bola pre mňa úžasnou školou a odporúčam ju pre všetkých ľudí, čo sa chcú venovať deťom.

typ akcie : pobytové podujatie
autor článku: Katarína K.
dátum akcie: 05.07.2002
prečítané: 1722x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)