07.07.2020
Oliver
- - zajtra - -
Ivan
A neviete, ┼że va┼íe telo je chr├ímom Ducha Sv├Ąt├ęho, ktor├Ż je v o v├ís, ktor├ęho m├íte od Boha...?
..... sv. Pavol .....
zvoÁte tÚmu:


FB strßnka
Hra ┌SVIT
Domka.sk
Liskovß.sk
Salezißni


Betliar - Ochtinsk├í aragonitov├í jasky┼ła

V sobotu r├íno 16.4.2005 sme sa stretli pri KD, kde n├ís u┼ż ─Źakal autobus. V┼íetci sme boli pln├ş o─Źak├ívan├ş, ko─żko nov├Żch z├í┼żitkov n├ím tento v├Żlet prinesie. Po─Źasie si trochu h├║dlo svoju pesni─Źku a nepo─Ź├║valo na┼íe priania, no nakoniec sa celkom um├║drilo a slnko uk├ízalo svoju tv├ír.

Ke─Ć u┼ż boli v┼íetci domk├íri na svojich miestach, ujo ┼íof├ęr na┼ítartoval autobus a vydali sme sa smerom Liptovsk├Ż Mikul├í┼í - Poprad, kde sme odbo─Źili na smer Ro┼ż┼łava. Cesta bola dos┼ą dlh├í (trvala pribli┼żne 2,5 hodiny), no n├ím to v├┤bec neprek├í┼żalo, preto┼że z├íbavy bolo po─Źas cesty ne├║rekom. Niektor├ş, ─Źo u┼ż v t├Żch kon─Źin├ích boli, ur─Źite hne─Ć vedia, ┼że je to kraj pln├Ż zauj├şmav├Żch miest ako napr. hrad Kr├ísna H├┤rka, Betliarsky ka┼ítie─ż, Ochtinsk├í aragonitov├í jasky┼ła, Jasky┼ła Domica, Gombaseck├í jasky┼ła, n├írodn├Ż park Slovensk├Ż kras a mnoho in├Żch. My sme sa rozhodli pre Ochtinsk├║ aragonitov├║ jasky┼łu a Ka┼ítie─ż v Betliari.

Ako prv├í bola na programe jasky┼ła, ktor├í sa ako jedin├í v Eur├│pe m├┤┼że pochv├íli┼ą svojou aragonitovou v├Żzdobou. Nach├ídza sa na severnom ├║bo─Ź├ş vrchu Hr├ídok v Slovenskom Rudohor├ş na ceste medzi ┼át├ştnikom a Jel┼íavou, 26 km od Ro┼ż┼łavy. Vynik├í aragonitovou v├Żzdobou r├┤znych foriem v podobe ru┼ż├şc, trsov, tr├ívy i zhlukov kry┼ít├ílov aragonitu rozvetvuj├║cich sa na v┼íetky strany. Jasky┼ła bola objaven├í v roku 1954 a v roku 1995 bola spolu s ─Ćal┼í├şmi jasky┼łami Slovensk├ęho krasu zap├şsan├í do zoznamu Svetov├ęho pr├şrodn├ęho dedi─Źstva UNESCO. Nepatr├ş medzi ve─żk├ę jaskyne, ke─Ć┼że jej d─║┼żka je 585m.

Badal som, ako v├Ą─Ź┼íina domk├írov sledovala s ├║divom n├ídhern├ę v├Żjavy na sten├ích jaskyne. Bola to skuto─Źne neobvykl├í v├Żzdoba, ktor├í sa jednozna─Źne vymyk├í z radu jask├Ż┼ł, ktor├ę na Slovensku pozn├íme.

Po prehliadke aragonitov sme si dali kr├ítku pauzu, ktor├║ sme vyu┼żili na „dotankovanie paliva“ do na┼íich ┼żal├║dkov a loptov├Żmi hrami. Po ob─Źerstven├ş sme znova nasadli do n├í┼ího plechov├ęho t├íto┼ía a vydali sa po stop├ích ka┼ítie─ża. Kraj, ktor├Żm sme sa po─Źas n├í┼ího v├Żletu prem├ívali, bol pre mnoh├Żch z n├ís nov├Ż, tak┼że cestovanie bolo o to zauj├şmavej┼íie.

Betliar n├ís postra┼íil kvapkami da┼ż─Ća, no ako sme vyst├║pili z autobusu, d├í┼ż─Ć prestal. Teraz si trochu povedzme o tomto ka┼ítieli: jeho hist├│ria je ├║zko sp├Ąt├í s hist├│riou ┼í─żachtick├Żch rodov Bebekovcov a Andr├íssyovcov. Cel├Ż interi├ęr ka┼ítie─ża predstavuje expoz├şciu ┼żivota ┼í─żachty a zoznamuje n├ív┼ítevn├şkov s ├║rov┼łou bytovej architekt├║ry a kult├║ry 19. storo─Źia. V├Żznamn├í je zbierka umeleck├Żch diel, zachoval├Ż n├íbytok, zbrane, keramika, sklo, porcel├ín a r├┤zne kuriozity, ktor├ę sved─Źia o zberate─żskej v├í┼íni b├Żval├Żch majite─żov ka┼ítie─ża. Unik├ítna je aj kni┼żnica obsahuj├║ca vy┼íe 15.000 zv├Ązkov. Ka┼ítie─ż obklopuje pr├şrodn├Ż park s mno┼żstvom vz├ícnych druhov drev├şn, font├ín, jazierok a plast├şk. Po rozsiahlej rekon┼ítrukcii v roku 1995 z├şskal ka┼ítie─ż prest├ş┼żnu cenu EUROPA NOSTRA za vzorn├ę prevedenie stavebnej a interi├ęrovej obnovy.

A na┼íe dojmy? Mysl├şm, ┼że v├Żzdoba ka┼ítie─ża zaujala v┼íetk├Żch domk├írov. T├ş mlad┼í├ş si pri┼íli na svoje pri prehliadke loveck├Żch trofej├ş, kde nech├Żbali zvierat├í z exotick├Żch kraj├şn ako napr├şklad slon, krokod├şl, nosoro┼żec at─Ć. T├Żch star┼í├şch sk├┤r zauj├şmali n├ídhern├ę obrazy, kr├ísne miestnosti s dobov├Żm n├íbytkom a ve─ża ─Ćal┼í├şch in├Żch zauj├şmav├Żch vec├ş. Park, do ktor├ęho sme sa rozp┼Ľchli po prehliadke ka┼ítie─ża, bol naozaj zauj├şmav├Ż, hlavnou atrakciou bolo asi jazierko pri vodop├íde pln├ę ┼żiab.

Ak by som mal zhodnoti┼ą tento v├Żlet, bolo to ur─Źite zauj├şmav├ę, pou─Źn├ę, no a samozrejme ako to u domk├írov b├Żva, nech├Żbala ani z├íbava.

typ akcie : pozn├ívac├ş v├Żlet
autor Ŕlßnku: Peter S.
dßtum akcie: 16.04.2005
preŔÝtanÚ: 1580x
pridaj komentßr
spń╗

© 2001-2018 Domka - Zdrużenie salezißnskej mlßdeże, stredisko Liskovß
e-mail : liskova@domka.sk

Liskovß 35, okres Rużomberok, psŔ 034 81, (1024 x 768)