02.07.2020
Berta
- - zajtra - -
Miloslav
Nejazdite väčšou rýchlosťou, než akou dokáže lietať váš anjel strážny.
..... neznámy .....
zvote tmu:


FB strnka
Hra SVIT
Domka.sk
Liskov.sk
Salezini


Poklad Liskovej

Minulý rok bola táto nová akcia v repertoári Domky premiérovo veľmi úspešná a tak som sa rozhodol, že si dáme repete. A tak po predchádzajúcich prípravách nadišla sobota 7.5. a v klubovni sa o 14.00 zhromaždili prví súťažiaci. Prichádzali trošku nesmelo, lebo práve okolo druhej začalo trošku pršať, no už po polhodine bolo opäť všetko v poriadku a tak nič nebránilo tomu, aby sme spustili 2.ročník tejto súťaže.

V klubovni sa zišlo 30 súťažiacich, ktorých sme rozdelili do 2 kategórií: tentokrát chlapci a dievčatá. po vysvetlení tohtoročných pravidiel, zapísaní sa do prezenčnej listiny a rozdelení do družstiev bolo všetko pripravené na súťaž. V zozname tímov figurovali aj niektoré minuloročné tímy: Shark Team (minulý rok 3.miesto v staršej kategórií), Scooter (minule 6.miesto medzi staršími), či Vodopády (minule 3.miesto medzi mladšími).

Okolo 15.05 bola spustená samotná súťaž. V porovnaní s minulým rokom nastala zmena, tímy totiž nepostupovali po stanoviskách, ale dostali do ruky zoznam otázok, na ktoré mali zistiť odpovede a potom sa vrátiť do klubovne. Tu je zoznam otázok:


Otázky za 1 bod

Aká je 1.derivácia x2 ?
Koľko prvkov má Mendelejevova sústava prvkov?
Koľko stojí zmrzlinový pohár v Starej pekárni?
Kedy chodí posledný spoj z Liskovej do Ružomberka?
Kedy sa narodil Vavro Šrobár? (presne)

Otázky za 2 body

Aké sú 2 najbližšie veľké rieky vlievajúce sa do Váhu?
Ako skončil zápas Švédsko – Ukrajina na MS v hokeji?
Vymenuj posledných 3 liskovských starostov (rôznych).
Kde pri Liskovej bol vrch Ostrá skala?
Koľko priečok má zábradlie cestného mostu cez Váh? (bonus +5 za výsledok s toleranciou ±20)

Otázky za viac bodov

Kde všade sa v Liskovej nachádzajú žlté zberné kontajnery na plasty?
Ktoré dediny sú od Liskovej vzdialené max. 5 km vzdušnou čiarou?
Ktoré športové oddiely fungujú v našej obci?
Kto je momentálne poslancom v Obecnom zastupiteľstve?
Po zistení čo najviac správnych odpovedí sa tímy postupne vracali do klubovne. Po návrate do klubovne na tímy čakal papier s nasledujúcimi inštrukciami:


Milí lovci pokladov!

Už ste sa osvedčili ako lovci informácií, čo je prvým krokom na ceste k získaniu každého pokladu vo vašom živote. Na to, aby sa dalo spraviť správne rozhodnutie, potrebuje človek najprv vedieť získať dostatok informácií. Zdá sa, že to dokážete.
2.časť tohtoročného Pokladu Liskovej preverí vaše orientačné schopnosti, stopársky nos a kombinačné schopnosti  Nepreceňujte sa, poriadne si prečítajte nasledujúce pokyny a až potom ich postupne plňte v poradí v akom sú napísané. Pamätajte, že dobrá stratégia a premyslenie ďalších krokov vám môže uľahčiť cestu za víťazstvom a ušetriť zbytočné chyby zo zbrklosti. No a tu sú pokyny:

1. Za dverami sa nachádza nástenka, na ktorej visí 9 fotiek. Poriadne si prezrite každú fotku.
2. Zapíšte si na papier čo najpresnejšie poznámky o miestach, ktoré sú na fotke odfotené, tam sa totiž onedlho vyberiete.
3. Ak vám niektoré odfotené miesto nič nehovorí, príďte za mnou (Jarkom), povedzte mi, ktoré miesto ste nespoznali, a ja vám ponúknem pomocnú fotku (a odrátam 5 bodov od celkového súčtu).
4. Vašou úlohou je ísť na každé z 9 miest na fotkách a max. 5 m od foteného miesta sa nachádza (na dostupnom mieste) papierik, na ktorom je napísané nejaké slovo.
5. Vašou úlohou je zapísať si slová, ktoré nájdete na každom z 9 miest (odkazov sa nedotýkajte, prečítať a zapísať si).
6. Keď budete mať slová zo všetkých miest, poskladajte z nich súvislú vetu a príďte nazad do klubovne. Ak sa mi preukážete kompletnou vetou, dám vám vedieť, kde sa nachádza poklad.
7. V prípade, že sa nebudete vedieť pohnúť ďalej (napr. nenájdete odkaz na nejakom mieste), príďte za mnou a ja vám poviem, čo ďalej.
8. Ak ste pokyny dočítali až sem, naozaj nie ste zbrklí a to je dobrý predpoklad na úspech. Moja dobrá rada na záver: Neskúšajte hľadať miesto na fotke, ak nemáte predstavu, kde by mohlo byť. Ak neviete, spýtajte sa ma. Ušetríte si tým zbytočné hľadanie na nesprávnom mieste.

A teraz už rýchlo do práce! Nech sa vám darí aj naďalej!


A tak sa tímy vybrali druhýkrát do terénu, tentokrát zbierať slová na odfotených miestach (plot farskej záhrady, vstupná tabuľa do dediny s erbom, jaskyňa, plot školy, telefónna búdka, železničná stanica, most cez Váh, dopravná značka, budova Jednoty). Tímy si s fotkami poradili, problém robila len navigácia na telefónnu búdku, no s tým som pomohol a tak tímy zozbierali všetky slová tvoriace vetu: "Čítanie je to isté pre myseľ ako cvičenie pre telo". Akonáhle mi družstvo povedalo danú vetu, stopol som im celkový čas a poslal ich na dvor hľadať sladký poklad.

Do konečnej tabuľky sa okrem bodov za čas a za splnené úlohy započítavali aj body za vek (čím mladšie družstvo, tým viac) a bonusové body. Po sčítaní bodov vzniklo nasledovné, už konečné poradie:

1. Ch, Shark Team - 120 b
2. Ch, Scooter - 117 b
3. Ch, Potopený Titanic - 111 b
4. Ch, My dvaja - 99 b
5. Ch, A je to - 84 b
6. Ch, Špióni - 63 b

1. D, Snowboarďáčky - 112 b
1. D, Špiónky - 112 b
3. D, Trúdiky - 105 b
4. D, Delfíny - 94 b
5. D, Jefice - 89 b
5. D, Bezmenná - 89 b
7. D, 3Bit - 83 b
8. D, Vodopády - 70 b
9. D, Kobylky - 55 b


U dievčat sme teda dodatočne museli rozhodnúť, kto bude víťazom a kto skončí na 5.mieste. Kým v prospech Jefíc rozhodol prvý strelený gól v kalčete, celkové víťazstvo v kategórii dievčat si nakoniec nájdením posledného skrytého pokladu na školskom dvore vybojovalo družstvo Snowboarďáčky (Denisa Mojšová, Simona Bančejová) pred Špiónkami (Mária Likavcová, Marianna Forgáčová) a Trúdikmi (Alexandra Kubalová, Veronika Timková).

U chlapcov bolo po zrátaní bodov všetko jasné. Najmä vďaka vynikajúcemu splneniu úloh sa z celkového víťazstva tešili chlapci z Shark Team (Marek Macík, Miroslav Chrmo) pred Scooterom (Matej Kontúr, Marek Šturman) a Potopeným Titanicom (Ľuboš Halička, Dominik Timko).

Na záver ďakujem tým, ktorí mi akýmkoľvek spôsobom pomohli pri zorganizovaní tejto akcie (ujo Timko , Tomáš a Miloš). Vďaka patrí aj vám, ktorí ste sa do súťaže zapojili a tým prispeli k jej kvalite a dramatickosti. Gratulujem všetkým víťazom a dúfam, že prídu na budúci rok svoje popredné miesta obhájiť.

typ akcie : súťaž
autor lnku: Jaroslav T. ml.
dtum akcie: 07.05.2005
pretan: 1786x
pridaj komentr
sp

© 2001-2018 Domka - Zdruenie salezinskej mldee, stredisko Liskov
e-mail : liskova@domka.sk

Liskov 35, okres Ruomberok, ps 034 81, (1024 x 768)