02.07.2020
Berta
- - zajtra - -
Miloslav
Všetok čas, ktorý nie je naplnený láskou, je stratený čas.
..... T. Tasso .....
zvote tmu:


FB strnka
Hra SVIT
Domka.sk
Liskov.sk
Salezini


Letný tábor Malinô Brdo

Po roku čakania nadišiel opäť čas prázdnin a s ním prišiel aj náš domkársky letný tábor. Hoci príprava bola dosť náročná vďaka študijnej i pracovnej zaťaženosti tvorcov tábora v posledných mesiacoch, nakoniec sa všetko stihlo a mohli sme začať.

Zišli sme sa v piatok 1.7. na rannej sv. omši v Liskovej a po nej sme sa po železnici i cestách – necestách dostali na chatu Skalka - sídlo tohtoročného tábora. Tento rok bolo zloženie nasledovné – 15 chlapcov, 18 dievčat, 6 animátorov, 7 ľudí z organizačného tímu a saleziánsky kňaz – tento rok opäť don Ján Čverčko, momentálne pôsobiaci v Žiline.

Po príchode a vybalení nasledovalo stručné uvedenie do témy tábora – "Zlo sa premáha dobrom". Na túto myšlienku upozorňovala aj táborová vlajka i naša hymna. Pre hlbšie vovedenie do témy sme si tento rok pomohli dejinami Izraelitov. Deti s animátormi sa rozdelili do 6 izraelitských kmeňov: 3 chlapčenské (BENJAMÍN – animátor Marek H., RUBEN – animátor Štefan T. a SIMEON – animátor Tomáš K.) a 3 dievčenské (GAD – animátorka Aňa K., JÚDA – animátorka Zuzka N. a NEFTALI – animátorka Mária T.).

Súčasťou doobedňajšieho programu bolo zdobenie stromu poznania dobra a zla, ktorý sme zasadili pri ohnisku (dievčatá) a postavenie obetného oltára zo skál (chlapci). Poobede dievčatá robili jablkové menovky k stolu a chlapci si zahrali novú hru – biges. Zápasy víťaza neurčili, každý kmeň vyhral jeden zápas.
No poradím kmeňov v bodovacej tabuľke zatriasla spoločná hra Pašeráci, v ktorej sa najviac darilo družstvám Ruben a Neftali. Po prvom dni v bodovaní kmeňov viedol u dievčat kmeň Júda, ale len o 5 bodov pred zvyšnými kmeňmi. U chlapcov, aj vďaka slušnému správaniu kmeňa počas dňa, sa do čela dostal kmeň Ruben.
Večerný program sa začal scénkou o prvej biblickej postave, z ktorej sme si mali brať príklad celý nasledujúci deň. Mladí herci totiž už pred táborom nacvičili scénky na každú zo 4 biblických postáv, ktorým sme sa počas tábora venovali. Prvá scénka bola o Noemovi. Po scénke nasledovalo ešte predstavenie kmeňov a izraelitských mien členov každého kmeňa. Každé meno má aj svoj význam, napr. ja som bol Dan, čo v preklade znamená Sudca.

V sobotu nám pršalo, čomu sa musel prispôsobiť aj program dňa. Po klasických ranných aktivitách (budíček, hygiena, modlitba, raňajky) nasledovala novinka – ranné rozjímanie o príklade biblickej postavy tohto dňa. U chlapcov prebiehala spolu, dievčatá ju mali osobitne po kmeňoch. Z rozjímania vzišlo aj predsavzatie na aktuálny deň – vlastnosť, ktorú chcem rozvíjať.
Doobedňajší program bol nasledovný: chlapci vyrábali vŕbové píšťalky a vyplietali prútikmi maketu Noemovej archy a dievčatá vyrábali z farebného papiera rôzne zvieratká. Práca im išla naozaj od ruky. No a dievčatá stihli ešte aj krátku hľadaciu hru – hľadali 43 papierikov ukrytých v jedálni. Najlepšími hľadačkami sa stali dievčatá z družstva Gad, ktoré našli v časovom limite 10 min. až 37 papierikov.
Poobede boli Izraelitské hry. Postaral sa o ne organizačný tím. Pri tete Timkovej sa prenášal hrachu, u Janka M. sa stavala veža, Júlia M. mala na starosti jazykolamy, Elenka Ch. dozerala na rybačku, ujo Timko pripravil prekážkovú trať s gumenou loptou a pri Ivke B. sa deti dozvedeli niečo o Izraelitoch a zároveň si precvičili svoju pamäť na citáty z Biblie. U dievčat sa najviac darilo družstvu Neftali, ktoré vyhralo až 4 zo 6 hier. U chlapcov dominovalo družstvo Ruben s 3 vyhratými hrami.
Večerný program sa otvoril hymnou a po nej nasledovala scénka na ďalšiu biblickú postavu – Abraháma. Večerný táborák pri ohni prerušil rev medveďa z neďalekého lesa.

Nedeľa deň výletu – putovania Abraháma. Trasa výletu viedla po zjazdovke z Malina do Hrabova, odtiaľ na Kalváriu a potom po hrebeni až na Sidorovo (1099 m) a odtiaľ už na chatu. Pôvodne sme síce uvažovali o predĺžení trasy na Vlkolínec, kde bola o 15.00 odpustová slávnosť, ale to sme už nestihli.

Počas putovania sme mali 3 zastávky. Tá prvá bola súťažná. Kmene dostali za úlohu čo najrýchlejšie zozbierať 200 šušiek a potom s nimi v ďalšej súťaži triafali určené ciele. Zatiaľ čo u chlapcov v oboch súťažiach dominoval kmeň Benjamín, u dievčat boli najlepšie zberačky v kmeni Júda a najlepšiu mušku mali dievčatá z kmeňa Gad.

2.prestávka bola v Hrabove, kde sme sa naobedovali, no okrem toho si niektoré deti vyslúžili bonusové body za pobozkanie žaby – veľkého skokana. 3.pauza už bola na vrchole Sidorova, kde sme sa opäť najedli a pokochali krásnym výhľadom na južno – juhovýchodnú stranu od Sidorova, naúpätí ktorého bola aj spomínaná dedinka Vlkolínec – zapísaná ako dedičstvo UNESCO.

Po návrate nasledovala omša, večera a spoločný program, kde sa hrala scénka o ďalšej veľkej postave – starozákonnom Jozefovi a po ňom ďalší táborák.

Pondelok bol športovým dňom. Už doobeda si chlapci i dievčatá zmerali sily v 3 hrách – indiánskej paličke, indiánskom chodníku i v prenášaní vody. Palička je klasickou hrou, u dievčat dominovalo družstvo Júda, u chlapcov Ruben.
Indiánskym chodníkom nazývame súťaž, kde idú po vyznačenom chodníku poslepiačky proti sebe súperi z 2 družstiev a snažia sa ako prvý zasiahnuť svojho súpera. U dievčat sa zrodila vzácna remíza, u chlapcov sa najviac darilo kmeňu Ruben.

Novinkou bola súťaž v prenášaní tácky s pohárom plným vody, kde 1 družstvo súťaží a ďalšie dve zabraňujú preneseniu triafaním pohára handrovými guľami. U dievčat sa hra vydarila, zvíťazilo družstvo Neftali. Chlapci však s už mokrými guľami rozohrali dosť tvrdú a nekompromisnú hru, čo psychicky nezvládlo družstvo Simeon a muselo byť kontumované. 50 bodov za víťazstvo si odniesol kmeň Benjamín.
Poobede dostali chlapci i dievčatá za úlohu preveriť si svoje kuchárske umenie. Chlapci varili zeleninovú polievku a dievčatá pripravili jednoduchý koláč. No a večer sa hrala ďalšia scénka, tentokrát o ženskej biblickej postave – Rút.
Večerný program pokračoval uvedením ďalšej novinky na našom tábore – na chlapcov i dievčatá čakalo 60 úloh za 60 minút. Medzi úlohami boli úlohy praktické (napr. prišiť 5 gombičiek), spoločné (napr. celé družstvo sa nechať odfotiť s odstávajúcimi ušami a vyplazenými jazykmi) i netradičné (napr. postaviť sa na hlavu a zakývať ušami). Po vyhodnotení sa radovali dievčatá, ktoré splnili 49 úloh, chlapci zvládli o 2 menej.

Čo sa týka poradia kmeňov pri bodovaní, u dievčat boli stále rozdiely minimálne. Viedol kmeň Júda so 740 bodmi, no za ním v tesnom závese so 725 bodmi kmeň Gad a so 720 bodmi kmeň Neftali. U chlapcov si cca. 100 bodový náskok udržiaval kmeň Ruben, 2. miesto patrilo družstvu Benjamín a ďalších cca. 100 bodov strácal kmeň Simeon.

Utorok bol posledným súťažiacim dňom. Na izraelské kmene čakala pokladovka. Trasa viedla z chaty na Vlkolínec a ešte kúsok zaň. Deti boli navigované šifrovanými i nešifrovanými odkazmi, vo Vlkolínci zisťovali odpovede na zadané otázky, hľadali ukryté slová a pred koncom trasy ešte aj vyskúšali svoju trpezlivosť pri počítaní písmen na informačnej tabuli. Nakoniec sa ukázalo, že pokladovku ako celok najlepšie zvládol kmeň Gad pred kmeňom Júda, u chlapcov dominoval tím z kmeňa Simeon.

Poslednou bodovanou položkou bol kvíz z celého tábora. Vyskytovali sa v ňom najmä otázky, ktoré mohol zodpovedať každý, kto pozorne sledoval odohraté scénky, počúval informácie o Izraelitoch počas tábora napr. pri otvorení tábora, či Ivkinho stanoviska pri Izraelitských hrách. No nechýbalo ani pár špeciálnych otázok (napr. čo sme mali v sobotu na večeru). Z kvízu najviac vyťažili družstvá Neftali a Benjamín.

Po večeri už nasledovalo slávnostné vyhodnotenie tábora. Z víťazstva u chlapcov sa zaslúženie tešil kmeň Ruben, ktorý získal 1093 bodov. 2.miesto patrilo kmeňu Benjamín (982 bodov) a 3.miesto kmeňu Simeon s 934 bodmi.
Dievčatá boli oveľa vyrovnanejšie. 3. miesto obsadil kmeň Neftali (978 bodov), no a o celkovom víťazstve kmeňa Júda (1038 bodov) pred kmeňom Gad (1037 bodov) rozhodol neuveriteľný jeden bod!!!

Pekný večer sme zavŕšili opekaním špekačiek pri táboráku.

Už v utorok v noci začalo pršať a situácia sa nezmenila ani v stredu. Deň sme začali sv. omšou, po nej raňajkami a vyhodnotením aktivity Anjeliky. A potom pokračoval klasický program, v ktorom už nechýbalo balenie, dôkladnejšie upratovanie (aby sme si neurobili hanbu pred upratovačkami:). Slniečko v tento deň nezvíťazilo nad dažďovými kvapkami, našťastie sa nám podarilo zabezpečiť odvoz, vďaka čomu sme sa do Liskovej vrátili pomerne suchí a nepokazili sme si náladu ani v posledný deň nášho tábora.

typ akcie : letný tábor
autor lnku: Jaroslav T. ml.
dtum akcie: 01.07.2005
pretan: 2153x
K o m e n t r e :

ahojte....ja sa chcem spytat,ze kde ste cerpali temu tabora???mate aj nejake podklady......nieco kde to mate vsetko spisane ,mylsim program a tak....dakujem

autor : magdus
dtum : 22.04.2008

Ahoj, tému sme vypracovali viacmenej sami, nejaké podklady by sa určite našli...

autor : Jarro
dtum : 23.04.2008
pridaj komentr
sp

© 2001-2018 Domka - Zdruenie salezinskej mldee, stredisko Liskov
e-mail : liskova@domka.sk

Liskov 35, okres Ruomberok, ps 034 81, (1024 x 768)