05.08.2020
Hortenzia
- - zajtra - -
Jozef├şna
Nejazdite v├Ą─Ź┼íou r├Żchlos┼ąou, ne┼ż akou dok├í┼że lieta┼ą v├í┼í anjel str├í┼żny.
..... neznámy .....




zvoÁte tÚmu:


FB strßnka
Hra ┌SVIT
Domka.sk
Liskovß.sk
Salezißni


Letn├Ż t├íbor Malin├┤ Brdo

Pred táborom

Miestom t├íbora mala p├┤vodne by┼ą chata na Smrekovici, av┼íak v─Ćaka neo─Źak├ívanej zmene pobytov├Żch podmienok 2 t├Ż┼żdne pred t├íborom (─Źo sved─Ź├ş o charakterov├Żch ─Źrt├ích zodpovedn├Żch) sme boli n├║ten├ş h─żada┼ą in├ę miesto. Nar├Żchlo sa podarilo vybavi┼ą chatu Skalka na Malinom Brde, kde sme mali t├íbor posledn├ę 2 roky.

T├ęmou t├íbora boli misie. Deti boli rozdelen├ę do skup├şn pod─ża 3 svetadielov (Amerika, Afrika, Austr├ília). Pripravili sme tri─Źk├í s logom t├íbora, ktor├ę sme rozdali hne─Ć v prv├Ż de┼ł t├íbora aj hymnu s misijn├Żm textom.

Na ve─Źern├Ż program si deti u┼ż dopredu nacvi─Źili sc├ęnky 4 v├Żznamn├Żch ─żud├ş spojen├Żch s misiami. V t├Żchto sc├ęnkach bola zaka┼żd├Żm vyzdvihnut├í nejak├í dobr├í vlastnos┼ą danej osobnosti, no a t├║to vlastnos┼ą sme sa potom sna┼żili ─Ćal┼í├ş de┼ł rozv├şja┼ą.

Ka┼żd├Ż ve─Źer pred sc├ęnkou sme zaradili rozhovor 3 kapuc├şnov (organiza─Źn├Ż t├şm), ktor├ş postupne hovorili o misijn├Żch aktivit├ích na ka┼żdom kontinente.

No a teraz u┼ż k samotn├ęmu priebehu...


De┼ł 1 – pondelok (Eur├│pa)

Po rannom stretnut├ş v pondelok 31. j├║la na ┼żelezni─Źnej stanici a ceste vlakom do RK sme sa vybrali cez Kalv├íriu po ceste na Malin├┤ Brdo ku chate Skalka. Po─Źasie bolo pr├şjemn├ę a cesta ubiehala v dru┼żnom rozhovore. Po pr├şchode sme e┼íte museli ─Źaka┼ą na poriadenie chaty a tak sme tento ─Źas vyu┼żili na n├ícvik hymny a pr├şpravu misijn├Żch kr├ş┼żikov. Po ubytovan├ş sa nasledovala sv. om┼ía a sl├ívnostn├ę otvorenie t├íbora.

Poobed┼łaj┼í├ş program za─Źali chlapci pozmenenou hrou Hu-tu-tu a diev─Źat├í Bigesom, no d├í┼ż─Ć n├ís zahnal do chaty. A tak sme si hne─Ć v prv├Ż de┼ł vysk├║┼íali alternat├şvny program. Pre diev─Źat├í boli pripraven├ę „─żav├ícke“ s├║┼ąa┼że a na chlapcov ─Źakali Koh├║tie z├ípasy a H├ídanie n├ízvov ┼ít├ítov. Najatrakt├şvnej┼í├şm s├║bojom na koh├║t├şch z├ípasoch bol ur─Źite s├║boj bratov Pe┼ąa a Pa─ża Koh├║tovcov, ktor├ş presved─Źili, ┼że ich priezvisko nie je ┼żiadna n├íhoda a predviedli skuto─Źne v├Żborn├Ż s├║boj. H├ídanie ┼ít├ítov v├┤bec nebolo jednoduch├ę (Kirgizsko, Eritrea, Kapverdsk├ę ostrovy, Guatemala, ...), no najviac zaujal ( a ur─Źite si ho viacer├ş bud├║ e┼íte roky pam├Ąta┼ą) africk├Ż ┼ít├ít Lesotho.

Po ve─Źeri nasledovala sc├ęnka opisuj├║ca stretnutie sv. Franti┼íka Xaversk├ęho a Ign├íca z Loyoly, ktor├║ uviedli „bratia kapuc├şni“ (Milo┼í, Jano a Jarko) a v ktorej bola vyzdvihnut├í pokora sv. Ign├íca. E┼íte pred sc├ęnkou bratia predstavili hist├│riu misi├ş na ├ízijskom kontinente. Po sc├ęnke nasledoval e┼íte 30-min├║tov├Ż animovan├Ż film o sv. Franti┼íkovi Xaverskom.

Bodku za d┼łom dala no─Źn├í hra, v ktorej dru┼żstv├í zbierali podpisy od 7 organiz├ítorov, rozmiestnen├Żch okolo chaty so svie─Źkou v ruke. Zradnosti pohybu v tme si naplno vysk├║┼íala anim├ítorka A┼ła, ktorej sa podarilo padn├║┼ą do „jamy levovej“ za chatou, na┼í┼ąastie bez n├ísledkov.


De┼ł 2 – utorok (├üzia)

Po bud├ş─Źku na ├ízijsk├║ n├┤tu, rannej sv. om┼íi (k┼łaz musel od├şs┼ą, n├ívrat v stredu ve─Źer), ra┼łajk├ích a rannom zamyslen├ş (diev─Źat├í po skupink├ích a chlapci spolu) nasledoval doobed┼łaj┼í├ş s├║┼ąa┼żn├Ż program. Diev─Źat├í po─Źas neho stihli dohra┼ą Biges, otestovali nov├║ hru Obratn├Ż samuraj a zahrali si ┼ípeci├ílnu vyb├şjan├║. Chlapci dohrali Hu-tu-tu (ve─żmi si ju chv├ílili, napriek tomu, ┼że ide o vysoko kontaktn├║ hru), zahrali si Biges a vysk├║┼íali si aj Golf, hoci s netradi─Źn├Żm n├írad├şm...

Poobede boli v programe stanovisk├í, ktor├ę poukazovali na potrebn├ę sk├║senosti bud├║cich mision├írov. Patr├ş medzi ne znalos┼ą prvej pomoci, re─Źi domorodcov (vybrali sme texty v africkom jazyku swahili), spozn├ívanie rastl├şn, geografick├Żch zauj├şmavost├ş kontinentov, no─Źnej oblohy a vysk├║┼íali sme aj pohyb po visiacom lane.

Ve─Źern├║ sc├ęnku op├Ą┼ą uviedli „bratia kapuc├şni“, ktor├ş tentokr├ít pribl├ş┼żili misijn├ę p├┤sobenie na africkom kontinente. Nasledovala sc├ęnka zo ┼żivota salezi├ínky M├írie Troncatti, ktor├í u nej vyzdvihla d├┤veru vo─Źi Bohu pri probl├ęmoch po─Źas jej p├┤sobenia v Ekv├ídore. De┼ł sme zakon─Źili ve─Źernou modlitbou a no─Źn├Żm stretnut├şm rady star┼í├şch, kde sa pripravovala alternat├şva na ─Ćal┼í├ş de┼ł v pr├şpade da┼ż─Ća.

De┼ł 3 – streda (Amerika)

Nepr┼í├ş! A tak sa ide na v├Żlet. Nie v┼íetci, Julka a Tom├í┼í musia kv├┤li povinnostiam zbehn├║┼ą do RK, ┼átevko si v utorok zranil nohu, Milo┼í a teta ─Żudka tie┼ż ost├ívaj├║ na chate. Ale zvy┼íok sa vyber├í smerom na Vlkol├şnec. Z Vlkol├şnca sme zi┼íli do Bieleho Potoka, kde sme si v potravin├ích k├║pili nanuky a cestou nazad sme sa zastavili v Trlenskej doline na chate jezuitov, kde sme sa pomodlili pri Lurdskej jaskyni. Cestou odtia─ż pri┼íiel ─Źas na bonusov├║ ├║lohu do bodovania – Jojo M. (za 7 bodov) a Zuzka A. (za 1 bod) na┼íli v sebe odvahu a pre┼íli vy┼íe metrovou ┼żih─żavou v kr├ítkych nohaviciach a v tri─Źku (Jojo bez tri─Źka). Za preuk├ízan├║ odvahu sme im dodato─Źne prip├şsali po 20 bodov. No a aby dru┼żstv├í po─Źas v├Żletu nezah├í─żali, dostali za ├║lohu nakresli┼ą ─Źo najlep┼íiu mapu trasy n├í┼ího v├Żletu. To najlep┼íie zvl├ídli chlapci z Austr├ílie.

Po ve─Źeri a sv. om┼íi nasledoval ve─Źern├Ż program. Najsk├┤r sme sa zozn├ímili s misiami v Afrike, no a potom mlad├ş herci stv├írnili osobn├Ż pr├şklad sv. Vincenta de Paul, patr├│na charitat├şvnych diel. Potom e┼íte pri┼íiel ─Źas na 4 ├║lohy za 45 min├║t, kedy si z├ístupcovia v┼íetk├Żch 3 s├║┼ąa┼żn├Żch kontinentov vysk├║┼íali b├ísnenie, kreslenie, divadlo, no a mali obliec┼ą a predvies┼ą typick├Ż man┼żelsk├Ż p├ír kontinentu a 3 typick├ę zvierat├í kontinentu. Vo vyrovnanom s├║boji nakoniec zv├ş┼ąazili diev─Źat├í a chlapci z Austr├ílie.


De┼ł 4 – ┼ítvrtok (Afrika)

Po klasickom rannom programe nasledovala ve─żk├í lesn├í hra. V nej sa hr├í─Źi sna┼żili prenies┼ą za 1 hod. ─Źo najviac z├ísielok zo svojej po┼íty na ostatn├ę po┼íty rozmiestnen├ę po lese tak, aby ich cestou neozb├şjali ─Ź├şhaj├║ci ─Źlenovia organiza─Źn├ęho t├şmu. Najlep┼íie boli Ameri─Źanky.

Po sv. om┼íi a obede sa odohrali hry kontinentov. Na dru┼żstv├í ─Źakali ├║lohy ako skok do dia─żky, lukostre─żba, prev├í┼żanie na s├ínkach, chytanie vody, jedenie chrumiek pali─Źkami a akrobatick├ę stavanie sa na predp├şsan├Ż po─Źet r├║k a n├┤h. Pred ve─Źerou sa e┼íte chlapci pustili do ma─żovania na skalky a diev─Źat├í robili kr├ş┼że zo z├ípaliek.

Ve─Źern├Ż program otvorilo predstavenie misi├ş v Austr├ílii. Potom deti v sc├ęnke predstavili mision├íra sv. Petra Chanela, ktor├Ż preuk├ízal ve─żk├║ obetavos┼ą na misi├ích v Oce├ínii, kde aj polo┼żil svoj ┼żivot. Potom u┼ż nasledovalo 19 ├║loh za 19 min├║t, v ktor├Żch s├║┼ąa┼żiaci po─Ź├ştali, stavali, sk├íkali, triedili, dot├Żkali sa u┼íami, skladali, merali, ... Bonusom bolo obliekanie 1 hr├í─Źa do ─Źo najviac oble─Źenia – vyhral Ameri─Źan Mi┼ío M., ktor├Ż mal na sebe vy┼íe 40 ks oble─Źenia- z toho vy┼íe 10 slipov :-))


De┼ł 5 – piatok (Austr├ília)

Po rannom programe sa chlapci pustili do robenia kr├ş┼żov zo z├ípaliek a diev─Źat├í si vysk├║┼íali, ─Źi ma─żuj├║ na skalky lep┼íie ako chlapci.

Hoci v noci pr┼íalo, organiza─Źn├ęmu t├şmu sa podarilo vytvori┼ą pokladovku aj na hor┼íie po─Źasie. Jej prv├í ─Źas┼ą sa odohr├ívala v chate, kde najsk├┤r dru┼żstv├í zbierali p├şsmen├í ┼íifrovanej abecedy, potom l├║┼ítili za┼íifrovan├Ż text, ─Ćalej triedili buriz├│ny a po─Ź├ştali ─Ź├şsla ukryt├ę v obr├ízku, len aby zistili, kde je ukryt├Ż k├│d od trezoru, kde sa nach├ídzal poklad.

Poobede sa chlapci pustili do varenia a diev─Źat├í do robenia keksov├Żch svie─Źok. Pred ve─Źerou bol e┼íte ve─żk├Ż z├ívere─Źn├Ż kv├şz so 40 ot├ízkami – zo sc├ęnok, svetadielov, rastl├şn, hviezd a bonusov├Żch ot├ízok. No a potom sa u┼ż bodovanie uzavrelo...

Po sv. om┼íi a ve─Źeri medzi n├ís zav├ştala Anka Sabuchov├í z RK, ktor├í sa pr├íve po─Źas t├íbora vr├ítila z ro─Źnej misie v Jakutsku na Sib├şri. Priniesla si so sebou aj fotky a v┼íetk├Żm n├ím porozpr├ívala o svojich z├í┼żitkoch a sk├║senostiach z ─Ćalek├ęho Ruska. Boli sme ve─żmi radi, ┼że prijala na┼íe pozvanie.

Nasledoval ve─Źern├Ż program, v ktorom sa hovorilo o osobnej misii ka┼żd├ęho z n├ís. V doprovodnej aktivite sa na ve─żk├Ż papier obkres─żovali ruky a nohy a odtla─Źili ├║sta, v duchu my┼ílienky „Preto┼że Boh nem├í ruky, len tie na┼íe, preto┼że Boh nem├í nohy, len tie na┼íe, preto┼że Boh nem├í ├║sta, len tie na┼íe, veden├Ż horlivos┼ąou chcem ako mision├ír v ka┼żdodennom ┼żivote v┼żdy kona┼ą s jednoduchos┼ąou vo vz┼ąahu k Bohu, s pokorou vo vz┼ąahu k sebe, s l├ískou vo vz┼ąahu k bl├ş┼żnemu, naplnen├Ż obetavos┼ąou a tak sa sta┼ą svedkom Kristovej vykupite─żskej l├ísky.“

No a potom u┼ż nadi┼íiel ─Źas vyhodnotenia. U diev─Źat s preh─żadom zv├ş┼ąazili Afri─Źanky (1889 bodov) pred Austr├íl─Źankami (1795) a Ameri─Źankami (1758). U chlapcov to bolo trochu vyrovnanej┼íie, ale nakoniec zasl├║┼żene triumfovali Austr├íl─Źania (1939 bodov) pred Ameri─Źanmi (1881) a Afri─Źanmi (1779). Za svoj v├Żkon si v┼íetci zasl├║┼żili bal├ş─Źky pln├ę sladk├Żch odmien. Ve─Źer sa e┼íte zi┼íli organiz├ítori, hlavn├ş a pomocn├ş anim├ítori, ktor├ş zhodnotili priebeh t├íbora.


De┼ł 6 - sobota

Po rannej sv. om┼íi a ra┼łajk├ích nasledovalo predstavenie anjelikov (kto komu po─Źas t├íbora bol), no a potom u┼ż bol ─Źas na balenie. Okolo pol jeden├ístej sme opustili chatu a cestou dolu sme sa rozpr├ívali o tom, ─Źo sme po─Źas predch├ídzaj├║cich dn├ş za┼żili. Do Liskovej sme dorazili okolo 12.15 a po prebrat├ş bato┼żiny sme sa rozi┼íli domov s├şce trochu unaven├ş, ale pln├ş z├í┼żitkov, na ktor├ę ur─Źite dlho nezabudneme.

Na záver

Ve─żk├ę ─Ćakujem patr├ş P├ínu Bohu za to, ┼że n├ís po─Źas pr├şpravy i t├íbora sprev├ídzal po┼żehnan├şm a pomocou. ─Äalej ve─żk├í v─Ćaka patr├ş cel├ęmu organiza─Źn├ęmu t├şmu, ktor├Ż - i ke─Ć v men┼íom po─Źte – zvl├ídol svoju ├║lohu a pripravil bohat├Ż a pestr├Ż program. ─Äakujeme aj anim├ítorom, ktor├ş viedli svoje skupinky po─Źas t├íbora. Ve─żk├í v─Ćaka patr├ş aj salezi├ínovi Jozefovi I┼żoldovi zo ┼Żiliny, ktor├Ż n├ím po─Źas t├íbora zabezpe─Źoval k┼łazsk├║ slu┼żbu, no ─Źasto sa zap├íjal aj do samotn├ęho programu.

─Äakujeme aj v┼íetk├Żm ostatn├Żm, ktor├ş n├ís akoko─żvek podporili. Ver├şm, ┼że tento t├Ż┼żde┼ł prinesie svoje ovocie aj v be┼żnom ┼żivote v┼íetk├Żch ├║─Źastn├şkov t├íbora. Dovidenia na ─Ćal┼íom t├íbore...

typ akcie : letn├Ż t├íbor
autor Ŕlßnku: Jaroslav T. ml.
dßtum akcie: 31.07.2006
preŔÝtanÚ: 1905x
K o m e n t ß r e :

nechce sa mi to cele citat ale verim vam ze to bolo zaujimave

autor : iut
dßtum : 21.06.2007
pridaj komentßr
spń╗

© 2001-2018 Domka - Zdrużenie salezißnskej mlßdeże, stredisko Liskovß
e-mail : liskova@domka.sk

Liskovß 35, okres Rużomberok, psŔ 034 81, (1024 x 768)