30.09.2020
Jarolím
- - zajtra - -
Arnold
Viesť znamená slúžiť, nič viac a nič menej.
..... J. Adair .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


72AA hodín v Liskovej
fotky - dvor
fotky - kostol
fotky - stojany


Po celom svete sa už niekoľko rokov dobrovoľníci spoja a spoločne upravujú okolie. Tento rok je prvý, kedy táto akcia prebiehala na Slovensku. Spoločne sa na tom podieľali Rada mládeže Slovenska, DOMKA, Laura a veľa ďalších organizácií.

Čo sa dialo v Liskovej? Ako prvý skrsol nápad upraviť dvor v starej škole. Postupne sa k nemu pridalo ešte očistenie dlažby pred kostolom od machu a natieranie stojanov na bicykle. Po vybavení formalít, z ktorých mi stáli vlasy dupkom, sme sa mohli v deň D pustiť do práce.

Nahodení v krásnych mikinách propagujúcich akciu, sme sa pustili do práce. Drina to bola riadna. Neviem, či ste si všimli ako dvor vyzeral pred úpravou. Bola to hotová džungľa. Ujo Alfonz spílil kríky a zvyšok bol na nás. Motyky a lopaty v rukách nám pomohli odstrániť nánosy zeme, mach a štrk. V piatok sme to vyvážali vo vozíkoch, v sobotu už pohodlnejšie, za pomoci auta. :)

Obed v podobe párkov zmizol v prázdnych žalúdkoch rýchlosťou blesku. Zatiaľ čo sme my starší makali na dvore, mladší spolu s ujom Jarkom a tetou Ľudkou šrobovákmi vyšparávali pri kostole medzery medzi dlažbou, ktoré potom zaplnili novým pieskom. Vykonávala sa ešte aj tretia činnosť. Na fare traja chalani, Števko, Majo a Dano K., brúsili stojany na bicykle. Keď sme upravili dvor, išli sme stojany natierať.

Nemyslite si, že tieto dni boli len o drine a makačke. Zažili sme aj veľa zábavy. Nebudem tu spomínať všetko, ale len to, čo mi najviac utkvelo v pamäti. Pomník padlým. Ale aký? :) Dvor bol plný slimákov a veľa ich prišlo o život a tak sa jednému nemenovanému dievčaťu v hlave zrodila myšlienka a aj ju vyslovila: „Dúfam, že tu postavíme pomník. Pomník všetkým tým, ktorí neprežili stretnutie s motykou. Slimákom.“

Veríme, že to, čo sme urobili, bolo pre okolie dostatočne prospešné. Ak máte ešte nejaké nápady na to, čo by sa mohlo upraviť, píšte. Najneskôr o rok je to tu zas. :)

typ akcie : brigáda
autor článku: Alexandra K.
dátum akcie: 08.10.2010
prečítaní: 2337x
K o m e n t � r e :

Tak keby som mal zhodnotiť tento deň , či radšej akciu 72 AA hodin tak to bola pecka a dobre sa pracovalo . A hlavne v Klude, a Timovo. Taketo akcie by mali byvať častejšie

autor : Daniel Luboško Kotyr
dátum : 23.10.2010
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)