26.09.2020
Edita
- - zajtra - -
Cyprián
Nestačí robiť dobro, treba ho aj dobre robiť.
..... Diderot .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Letný tábor
fotky - v�ber
fotky - 1.de�
fotky - 2.de�
fotky - 3.de�
fotky - 4. de�
fotky - 5. de�


V dňoch od 30.7. do 4.7.2012 bola Trlenská dolina zaplnená deťmi a mladými zo strediska Domka Lisková. Nebolo to náhodou, bola to plánovaná akcia už niekoľko mesiacov dopredu. V týchto dňoch sa tu uskutočnil Letný tábor 2012 s témou INDIÁNI. Počas celého týždňa sa z mladých indiánov stávali dospelí skúsení indiáni, ktorí sa mohli hrdiť nielen svojimi zručnosťami, silou, odvahou, no najmä hodnotami ukrytými v ich srdciach. A práve pomocou myšlienky: „Nie je až také dôležité, čo robíš, ale dôležitejšie je to, kým sa stávaš.“ sme chceli deťom ukázať, že v živote indiána i obyčajného človeka je dôležité to, kým sa stane. Pretože práve to kým sa stane, ukáže druhým to, čo robil a dosiahol.

Aby sa tábor mohol uskutočniť, nestačí len objednať chatu, je potrebné premyslieť a pripraviť program tábora. Takáto príprava nie je jednoduchá záležitosť, ale keď sa stretne minimálne 9 ľudí v organizačnom tíme, ktorí chcú obetovať svoj čas a energiu, tak je to hneď jednoduchšie. Našťastie organizačný tím nebol na prípravu sám, veľmi zodpovedne k prípravám pristúpili i 10 animátori/-ky.

Organizačný tím mal za úlohu zostaviť kostru tábora a postupne sa zamerať na jednotlivé oblasti. Hlavnými oblasťami boli duchovná oblasť, športové aktivity, tvorivé dielne a samotná originalita tábora. Ani animátori nezaháľali, medzi ich hlavné úlohy pred táborom patrili nacvičenie si scénky, vytvorenie si vlastného kostýmu indiána, výroba vlajky, vymyslenie si originálnej hymny aj pripravenie hry pre ostatné skupinky. A to, či sme všetci naozaj pristúpili k prípravám zodpovedne sa ukázalo priamo na tábore.

Náš indiánsky deň začínal spoločnou modlitbou animátorov a organizačného tímu. Táto modlitba je už tradičnou súčasťou našich táborov, slúži ako posila pre nás, čo organizujeme tábor a zároveň ako prosba o požehnanie dňa. Po modlitbe nasledoval budíček, rozcvička, raňajky a ranné modlitby skupiniek . Večerný program sme mali tiež pravidelný. Po večeri sme sa všetci obliekli do našich indiánskych kostýmov, čím sme navodili atmosféru pravého kmeňového stretnutia indiánov. Za zvuku tamtamov vstúpili do obradného kruhu náčelníci a šaman. Spolu si symbolicky zapálili fajku mieru, na znak pokoja a mieru medzi irokézskymi kmeňmi. Program pokračoval scénkou skupiniek, rozprávaním životných skúseností starších indiánov, vyhodnotením dňa a odovzdaním zubov a pierok za zdolané skúšky. Odovzdávanie týchto ocenení bolo veľmi významné. Každý mladý indián mohol prejsť 5 skúškami. Skúškou ticha, hladu, odvahy, vytrvalosti a poslušnosti. Boli to veľmi náročné skúšky, nikomu z našich indiánov sa ich nepodarilo zdolať všetky. Najúspešnejšou indiánkou bola Natálka Chovanová, ktorej sa podarilo úspešne absolvovať 4 skúšky, okrem skúšky ticha patriacu medzi najťažšie skúšky.

Každý indiánsky deň bol netradičný a niečím originálny. V pondelok sme si vybudovali indiánske táborisko, v ktorom nesmie chýbať indiánske obydlie – Típí. Postavili sme jedno hlavné típí a päť malých típí patriacich každej skupinke. Ďalej sa tu nachádzal obradný kruh, pri ktorom sme sa každovečerne stretávali. Umiestnený tu bol aj Totem a posvätné miesto, kde sa osádzala vlajka. Poobedný program patril kurzom na výcvik mladých indiánov. Mohli sa zdokonaliť v streľbe z luku, v spoznávaní rastlín, v rozoznávaní hlasov vtákov, v uzlovaní, v hode lasom i oštepom. Večer nás čakala nočná hra – skúška odvahy. Najdôležitejšou podmienkou zvládnutia tejto hry bolo prekonať svoj strach z tmy. Počas putovania tmavou nocou bolo potrebné sledovať odkazy a nezblúdiť v lese. Po jej úspešnom zdolaní, každý indián získal svoje indiánske meno. Prvá noc bola aj štartom k nocovaniu skupiniek v indiánskom típí.

Utorkové odpoludnie bolo zamerané na súťaženie vo veľkej hre Guvernér. Táto hra prekvapila svojou originalitou. Úlohou našich mladých indiánov bolo získanie víza pre obchodovanie s belochmi. Aby získali toto vízum museli získať peniaze od pašerákov a vybaviť si potrebné povolenia na úradoch. Vybavovanie povolení na úradoch nie je jednoduché, preto si naši indiáni museli dobre pobehať. Druhý deň nepatril len súťaženiu, ale práve naopak chceli sme sa v tento deň zamerať na duše našich indiánov. Už pred obedom nás čakala duchovná obnova. Viedol ju náš verný salezián Don Pavol Dzivý, ktorý sa po celý tábor staral o duchovný rast nás i našich indiánov. Poobedie opäť patrilo súťažiam. Skupinky mali za úlohu pripraviť si 20 minútovú hru pre ostatných a tak zakúsiť aké je to vymýšľať netradičné hry, ktoré majú zaujať každého. A prekvapením dňa boli aj kone. Ujo Kubala nám spolu so svojimi pomocníčkami priviezol dvoch krásnych koňov, na ktorých si mohli deti zajazdiť a pofotiť sa s nimi.

Streda patrila turistike a tvorivým dielňam. Túra bola trošku netradičná. Neputovali sme na vrchol kopca, ale putovali sme za odmenou. Navyše sme túru obohatili ešte aj o kvízy zamerané na pozornosť a hru Pískaná. Z Trlenskej doliny sme vyšli na Vlkolínec a cez Malinô Brdo sme zišli do Hrabova, kde nás čakala zaslúžená odmena. Každý kto mal chuť sa mohol plaviť na člnku po nádrži v Hrabove. Naši indiáni sú veľmi talentovaní nielen ako športovci, turisti, či herci, ale aj ako nadaní umelci. Preto každoročne sú súčasťou tábora aj tvorivé dielne. Tento rok si deti vyrábali indiánske lapače snov, ktoré ich budú ochraňovať počas noci od zlých snov a zároveň im budú pripomínať tábor. Ani v v tento deň sme nevynechali súťaženie. Úlohou skupiniek boli v hre Indiánsky chodník ukoristiť, čo najviac vzácnych predmetov.

Aj vo štvrtok nás čakal pestrý program. Počas odpoludnia sme odhaľovali banditov v hre Gangstri. Opäť veľmi originálna hra. Indiáni majú pomôcť pri odhalení skupín banditov v okolí. Musia navštíviť ich sídla a zapamätať si ich identifikačné znaky (vlasy, oči, nos, ústa, fúzy, brada). No nebolo až také jednoduché, pretože banditi sa bránili. Súťažilo sa aj v indiánskej hre Biges, kde si indiáni mohli preveriť akí sú zdatní v odpaľovaní. Večer nás čakala grilovačka z uloveného bizónieho mäsa.

Piatok bol vrcholným dňom tábora. Tradične sa uskutočnila pokladovka, ktorá mohla rozhodnúť o konečnom umiestnení sa v tabuľke. Keď už bolo o všetkom rozhodnuté, s deťmi sme sa pustili do výroby darčekov. Chlapci vyrezali dievčatám indiánske kocky a keďže dievčatá im uplietli náramky priateľstva ešte pred táborom, rozhodli sa pripraviť chutný indiánsky koláčik. Večer bol slávnostným vyvrcholením tábora, vyhlásili sa víťazi, odovzdali sa ceny a poďakovalo sa rade starších. Tohtoročným víťazom tábora bola skupinka Kajugov.

Cieľom tohto tábora nebolo niečo dokázať, či získať, ale rozvíjať samého seba. Prostredníctvom večerných stretnutí sa rada starších snažila pomocou scénok a rozprávaní vlastných skúseností a príbehov, vložiť do sŕdc mladých indiánov práve hodnoty, ktorými sú pravda, vernosť, trpezlivosť, dôvera, a pomoc. Preto veríme, že z našich mladých indiánov sa stali dospelí indiáni, ktorí budú pamätať na hlavnú myšlienku tábora „Nie je až také dôležité, čo robíš, ale dôležitejšie je to, kým sa stávaš.“.

Tradičná veta na záver: „Bolo perfektne a tešíme sa na ďalší tábor!!!“

typ akcie : letný tábor
autor článku: Zuzana M.
dátum akcie: 30.07.2012
prečítaní: 2042x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)