06.08.2020
Jozefína
- - zajtra - -
Štefánia
Čas je to, čo najviac chceme, ale bohužiaľ to, čo najhoršie využívame.
..... W. Penn .....
zvote tmu:


FB strnka
Hra SVIT
Domka.sk
Liskov.sk
Salezini


Letný tábor

Tento rok sme si pre letný tábor vybrali tému "Rodina v ľudovej tradícii". V nej sme chceli zdôrazniť hlavne to, že mnohé prvky kresťanskej morálky, ktoré boli v minulosti piliermi pevných zväzkov rodín, sú aktuálne a stále potrebné i v našej dobe. A vďaka ľudovej téme bol tábor veľmi atraktívny aj vizuálne. :)

Miestom sa tento rok stala Škola v prírode v Terchovej. Podarilo sa nám rozšíriť aj počet účastníkov, mali sme až 6 skupín po 7 detí + organizačný tím vrátane niekoľko rodiniek (čo sa veľmi hodilo k téme tábora). Celkovo nás na tábore bolo až 69.

V rámci témy sme sa postupne zaoberali rodinou ako kolískou života, zdrojom výchovy, miestom prežívania viery, spoločenstvom a súčasťou komunity. Do témy nás každý deň uvádzali ranné modlitby, ktoré vždy začínali scénkou OT. Téma bola umocnená aj príhovorom nášho kňaza, saleziána Jožka Luscoňa. No a večerné modlitby sa končili vždy osobným svedectvom niekoho vo forme večerného slovka.

Skupinky boli tiež rodinami, a to remeselníckymi. A tak sme sa postupne zoznámili s Tkáčovcami, Garbiarovcami, Drotárovcami, Črepinovcami, Medovníkovcami a Prútikovcami. Každá skupina tento rok mala svoju hymnu, rodinný erb, spoločný symbol a v rámci predstavenia si pripravili aj scénku zo slovenskej literatúry. A tak sme si osviežili príbehy slovenských velikánov - Hviezdoslava, Kukučína, Urbánka a Tajovského. No a každá skupinka dostala na starosť aj bábätko - bábiku, o ktoré sa museli počas tábora postarať.

V rámci ľudových tradícií sme postupne stavali máj, piekli chlieb, zažili svätojánsku noc, jarmok, svadbu, dožinkovú slávnosť, aj požiar. Pozreli sme si časť kultového filmu "Rok na dedine" a rozšírili sme si aj repertoár ľudových piesní a tancov. Špeciálnym hosťom boli mladé ľudové speváčky, tanečníčky a hudobníčky zo Strečna.

Program bol vhodne dopĺňaný aj o súťažné aktivity vo forme veľkých, tímových aj nočných hier. Napriek viacerým daždivým dňom sa nám podarili aj 2 večery pri táboráku, aj s tradičnou opekačkou - netradične sme robili ražniči.

Chcem úprimne poďakovať všetkým táborníkom. Na príprave sa podieľal organizačný tím, animátori a aj samotné deti. A že to bola dobrá práca, môžete posúdiť aj podľa fotografií. No a vďaka patrí aj Pánu Bohu, silne cítime jeho podporu.

Verím, že rodinná atmosféra z tábora sa prenesie aj do našich rodín, a celej Liskovej a "priľahlého" okolia. :) Dovidenia na ďalších akciách liskovskej Domky a o rok na ďalšom tábore! ;)

typ akcie : letný tábor
autor lnku: Jaroslav T. ml.
dtum akcie: 24.07.2017
pretan: 1200x
pridaj komentr
sp

© 2001-2018 Domka - Zdruenie salezinskej mldee, stredisko Liskov
e-mail : liskova@domka.sk

Liskov 35, okres Ruomberok, ps 034 81, (1024 x 768)