08.12.2021
Marína
- - zajtra - -
Izabela
Topiaci sa potrebuje záchranné koleso, nie učebnicu plávania.
..... Wasylkowski .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Jarný pridedinský tábor

Drahý Maťko,
Dunčo je nažratý a ovce už spia, tak ti reku píšem, keď mi je takto večer na salaši clivo. Dúfam, že na Bali máš pekné počasie. Ako sa tam máš? Nám už skončili jarné prázdniny, tak už pracujeme. Eeeeeej, ale na takie krásne a zaujímavé jarnie prázdniny budú tie liskovskie deti ešte dlho spomínať!

No ale vyzeráš, že nevieš o čom hovorím. No to ti je tak, naše liskovčatá ani cez prázdniny nezaháľajú a tak si pod vedením bačov a víl išli bačovský kurz spraviť. Horkýže zábava! Tvrdá drina ti to bola! Spolu mladých nádejných valachov a valašiek bolo 55 a s takým odhodlaním, čo si na môj veru ešte nevidel! Ale ja ti to porozprávam od začiatku.

Ono ti to už v utorok poobede začalo, vieš, toho 25.2.2019, čo sa chyruje medzi ľuďmi ako počiatok salašníctva na liskovských lúkach. Tam ti tieto všetky deti prišli, reku, že ako Maťko s Kubkom chcú byť! Tak si ich tí naši valasi a lesné víly do parády vzali. Každý deň ti rovnako začínal, pozreli si krátke inštruktážne video ako sa v krízových situáciách správať a pred čím sa vystríhať a potom víla pekné slovko povedala, aby ani duša neostala na ocot. No a ďalej sa to začalo odlišovať. V utorok ich bolo treba naučiť, čo to je spolupráca a veru že im to aj šlo, ani jedna skupinka výrazne neostala pozadu.

Druhý deň sa najprv snažili všetky ovce do košiara zahnať a poobede si záložky robili, aby vedeli, kde v almanachu skončili a k tomu si tvarovali ovečky s vílou Natálkou. No ale neviem čomu sa teraz čuduješ. Hej! Ovečky z kokosu so salkom tvarovali, lebo to ti nie je zábava korbáčiky ťahať a oštiepky tvaruvať. To ti chce kus umenia do seba a keď do obedu ovce zaháňaš, tak ti aj vyhladne.

Vo štvrtok sme sa do telocvične presunuli, reku, keď chcú po holiach behať, musia kondičku trošku nabrať! Ale darmo budeš len krepo behať, keď ti všetky ovečky vlk požerie! A tak sa v telocvični učili aj ako vlkovi cez rozum prejsť. Poobede si ich zobral do parády logopéd Bač. Val. Tomáš, lebo to sú ti dneská len samé ajfony, noutbuky, bajdvej a iné novoty a tak ich trošku nárečia poučil a učil aj najnovším technikám komunikácie, keď si tak ďaleko od seba, že by si sa nepočul navzájom.

A tu sa dostávame k piatku. Veľká paráda, bačovská skúška! Najprv museli test zvládnuť, aby mohli v skúške pokračovať, potom sa učili myšacie diery prehľadávať bez toho, aby sa do pasce chytili a keď zvládli živie ovce zahnať do ohrady, roztratené stádo po holi hľadať a ohradu postaviť, tak aj poklad našli. No ale napokon všetci zvládli túto skúšku spraviť a preto sa nemusíš o budúcnosť nášho remesla strachuvať.

A tí, čo boli medzi najlepšími, si mohli vybrať knihu s dákou maškrtou alebo prvý prírastok do ich stáda. Najlepší bol Timotej od Lesákov, šak vieš, starého Miloša syn, čo si dievku od Timkov vzal. No ale ten si knihu s medom vybral, tak ten iba učiť salašníctvo bude. Len dúfam, že sa to od toho nášho medveďa poučil, aby pri tom učení nešušlal.

S pozdravom,
Kubko

typ akcie : iné
autor článku: Kubko
dátum akcie: 25.02.2020
prečítaní: 897x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)