04.06.2020
Lenka
- - zajtra - -
Laura
A neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je v o vás, ktorého máte od Boha...?
..... sv. Pavol .....
zvote tmu:


FB strnka
Hra SVIT
Domka.sk
Liskov.sk
Salezini


Cyklistický deň

Pokúsim sa v skratke zhrnúť, prečo malo zmysel robiť túto akciu:


  • lebo pohyb prospieva zdraviu

  • lebo máme na okolí veľa prehliadaných prírodných krás

  • lebo na svoju históriu máme byť prečo hrdí

  • lebo vzťahy sa budujú a utužujú v spoločenstve


Pôvodne som mal trošku obavy, koľkí sa tento rok zídeme, keďže minulý rok sme boli na Havránku len siedmi. Nakoniec sa nás však v nedeľu 29. júna o 15.00 hod. zišlo trošku viac – rovných dvanásť.

Trasa výletu nebola náročná, jediný náročnejší úsek bol hneď na začiatku – a to frekventovanou cestou E50 z Liskovej po Štiavničku. Aj preto bola veková hranica určená od 12 rokov. V kostole v Štiavničke sme sa pomodlili za šťastnú cestu, a po výjazde z dediny sme už prichádzali k prvému cieľu – kostolu Všechsvätých medzi Štiavničkou a Ludrovou. Kostol pochádza z 13. storočia, má peknú drevenú strechu a vo vnútri zaujímavé nástenné maľby, ako aj historický interiér prenesený z iných dedín (napr. zatopená Liptovská Mara). Pri kostole je aj 400-ročná lipa. Keď sme povyzvedali všetko zaujímavé od mladej sprievodkyne z Liptovského múzea, odfotili sme sa a vybrali sme sa ďalej.

Pokračovali sme smerom na Ludrovú, prešli sme dedinou a vošli hlboko do Ludrovskej doliny, kde nás čakal náš ďalší cieľ – tiesňava Hučiaky. Tiesňava nepatrí medzi najznámejšie, ani najväčšie, ale je pekným spestrením cesty na Salatín, pretože práve cez ňu vedie turistický chodník. Zaujali nás masívne skalnaté bralá, i potôčik, ktorý na pár metroch zmizol v puklinách pod zemou. Keďže vzduch bol bohatý nielen na kyslík, ale aj na ovadov, po prehliadke a spoločnej fotke sme sa vybrali na spiatočnú cestu.

Ludrovské pohostinstvá majú vtáčie názvy – „U sovy“ nás ešte nepresvedčilo, ale „U bociana“ sme si už spravili pauzu a osviežili sa kofolou a malým občerstvením. Zvyšok cesty už bol viac-menej dolu kopcom, takže väčšine to do Liskovej už netrvalo dlho. Ten zvyšok bol spomalený jedným defektom, ale hoci sa nám ho nepodarilo opraviť (nekupujte v Hypernove opravné sady na bicykel za 200 Sk – kľuč sa nám zlomil hneď pri prvom použití), plány to veľmi nenarušilo a všetci sme prišli domov spokojní.

Som rád, že som opäť mohol navštíviť tento pekný kút Liptova. Nielen preto, že pár rokov dozadu sme tu trávievali pamätné chvíle na chate v Ludrovskej doline, ale aj preto, že je tu naozaj pekne. Preto všetkým vrelo odporúčam. No a dúfam, že najneskôr o rok sa stretneme pri ďalšej peknej cyklistickej trase.

typ akcie : cykloakcia
autor lnku: Jaroslav T. ml.
dtum akcie: 29.06.2008
pretan: 1654x
K o m e n t r e :

joooj, ale vam muselo byt super. zavidim vam...
inak vsimla som si, ze tento rok pochybali baby:)nejak sme sa vsetky roztratili)

autor : diduska
dtum : 13.07.2008
pridaj komentr
sp

© 2001-2018 Domka - Zdruenie salezinskej mldee, stredisko Liskov
e-mail : liskova@domka.sk

Liskov 35, okres Ruomberok, ps 034 81, (1024 x 768)