07.07.2020
Oliver
- - zajtra - -
Ivan
─î├şm je niekto vy┼í┼íie postaven├Ż, t├Żm pokornej┼í├şm sa m├í uk├íza┼ą.
..... Cicero .....
zvoÁte tÚmu:


FB strßnka
Hra ┌SVIT
Domka.sk
Liskovß.sk
Salezißni


Domka - Zdru┼żenie salezi├ínskej ml├íde┼że v Liskovej

V┼íeobecn├ę inform├ície

Deti a ml├íde┼ż s├║ najcitlivej┼íou ─Źas┼ąou ─żudskej spolo─Źnosti. S├║ jej n├ídejou. V detstve, ale najm├Ą v obdob├ş dospievania, sa rozhoduje o celom ─Ćal┼íom ┼żivote mlad├ęho ─Źloveka. Uchr├íni┼ą ml├íde┼ż od mravnej i soci├ílnej biedy a pom├┤c┼ą jej d├┤stojne sa zaradi┼ą do ┼żivota, to bol ide├íl, ktor├ęmu zasv├Ątil cel├Ż svoj ┼żivot i dielo taliansky katol├şcky k┼łaz sv. J├ín Bosco (1815-1888), tur├şnsky apo┼ítol chudobnej a opustenej ml├íde┼że, ktor├ęho v┼íetci poznali a poznaj├║ pod jednoduch├Żm menom Don Bosco. On zalo┼żil rozsiahle dielo pre jej z├íchranu, z ktor├ęho v dne┼ínej dobe vyr├ístlo i "na┼íe" Zdru┼żenie salezi├ínskej ml├íde┼że - DOMKA, preto┼że na┼íe deti i ml├íde┼ż s├║ v nej skuto─Źne DOMA ─Źi┼że detskou re─Źou povedan├ę DOMKA.

DOMKA - Zdru┼żenie salezi├ínskej ml├íde┼że je dobrovo─żn├ę ob─Źianske zdru┼żenie, nez├ívisl├ę od politick├Żch str├ín, ktor├ę zdru┼żuje najm├Ą mlad├Żch ─żud├ş do 30 rokov, a ktor├ę participuje na medzin├írodnom salezi├ínskom ml├íde┼żn├şckom hnut├ş. Hlavn├Żm cie─żom zdru┼żenia je rozv├şjanie osobnosti pre ich rast a sebarealiz├íciu v prospech ostatn├Żch. Zdru┼żenie sa takto sna┼ż├ş podie─ża┼ą na ich v├Żchove v ─Źestn├Żch a stato─Źn├Żch ob─Źanov, ─Ź├şm sa sna┼ż├ş vytv├íra┼ą predpoklady potrebn├ę pre budovanie stabiln├Żch mlad├Żch rod├şn. Zdru┼żenie ├║zko spolupracuje s katol├şckou reho─żou Salezi├íni Dona Bosca a stoto┼ż┼łuje sa s jej cie─żom vychov├íva┼ą z mlad├Żch ─żud├ş stato─Źn├Żch a dobr├Żch kres┼ąanov v duchu kres┼ąansk├Żch z├ísad a noriem. Na Slovensku bolo Zdru┼żenie salezi├ínskej ml├íde┼że zalo┼żen├ę v roku 1991 v Ko┼íiciach.


Z├íkladn├ę inform├ície o stredisku Liskov├í

U n├ís v Liskovej bola DOMKA zalo┼żen├í 31. janu├íra 1997 na sviatok zakladate─ża Salezi├ínskej reho─żnej kongreg├ície a n├í┼ího patr├│na sv. J├ína Bosca. Domka vznikla na podnet dvoch obetav├Żch ─żud├ş - man┼żelov, salezi├ínskych spolupracovn├şkov - RNDr. Jaroslava a ─Żudmily Timkovcov. Domka u n├ís v Liskovej po svojom vzniku patrila do strediska Ru┼żomberok, ale 15. j├║na 1999 sme sa osamostatnili.

Prv├Żm predsedom sa stal J├ín Mi┼íata (1999-2001), po ┼łom nast├║pil Milo┼í Les├ík (do roku 2004), tret├şm predsedom bol Jaroslav Timko ml. (2004-2010) a od 31.1.2010 je predsedom Mari├ín ┼Ż├║bor. V├Żznamn├Żm podielom k aktivite Domky prispievaj├║ najm├Ą ─Źlenovia strediskovej rady. Vysl├║┼żil├Żmi a z├írove┼ł zasl├║┼żil├Żmi ─Źlenmi strediskovej rady s├║: Miroslav Bo┼żek, Marek Da┼ło, Milo┼í Les├ík, Erika Horv├ítov├í (Kubalov├í), Roman Kubala, Bibi├ína K─ża─Źkov├í, Monika Senkov├í (Kubikov├í), J├ín Nem─Źek, Anna Ko─Źibalov├í, Zuzana Mrvov├í (Demkov├í), Peter Saro, J├║lia Sarov├í (Martonov├í), Katar├şna Kubalov├í, J├ín Mi┼íata, M├íria Les├íkov├í (Timkov├í), Ivana Bartekov├í, Zuzana N├ęmethov├í, Rastislav Hradsk├Ż, Zuzana Adam─Źiakov├í, Zuzana Hurtukov├í (Mrvov├í), Alexandra Kubalov├í, Jaroslav Timko ml. a Matej Hradsk├Ż.

Aktu├ílne Domku spravuje 6-─Źlenn├Ż v├Żbor: predseda Mari├ín ┼Ż├║bor, podpredseda Barbora Kubalov├í, ekon├│m Jaroslav Timko st., ┼átefan Timko, Veronika Timkov├í a Veronika Timkov├í (Ilovsk├í),

─îlensk├í z├íklad┼ła
Od osamostatnenia n├í┼ího strediska po─Źet ─Źlenov r├ístol a┼ż do roku 2001, kedy dosiahol maximum – 155 ─Źlenov. V ─Ćal┼í├şch rokoch po─Źet ─Źlenov postupne klesal. V roku 2014 sme mali 105 ─Źlenov.

─îinnos┼ą liskovskej Domky

V ┼íkolskom roku 2014-15 m├íme 4 stretk├í - 3 diev─Źensk├ę a 1 chlap─Źensk├ę a pribli┼żne 15 anim├ítorov. V r├ímci Domky funguje aj detsk├Ż a ml├íde┼żn├şcky spevokol.

V stredisku m├íme od marca 2004 ml├íde┼żn├şcku ru┼żencov├í ru┼żu a od decembra 2012 aj detsk├║ ru┼żencov├║ ru┼żu. V rokoch 2010-2012 sme namiesto stretiek mali celoro─Źn├║ strediskov├║ hru ├ÜSVIT.

Okrem pravideln├Żch aktiv├şt ro─Źne uskuto─Źn├şme aj cca. 20 ─Ćal┼í├şch podujat├ş, ktor├ę spadaj├║ do troch oblast├ş:

- oblas┼ą duchovno vzdel├ívacia
- oblas┼ą kult├║rno – spolo─Źensk├í
- oblas┼ą ┼íportov├í

V duchovno-vzdel├ívacej oblasti k najkraj┼í├şm akci├ím patria oslavy liturgick├Żch sviatkov, ┼íkolenia anim├ítorov, Cesta svetla, koledovania s de┼ąmi - Dobr├í novina, besedy o misi├ích, Jasli─Źkov├í pobo┼żnos┼ą, ─Źi zapojenie sa det├ş a ml├íde┼że do deviatnika Sv├Ąt├í Rodina h─żad├í noc─żah.

V kult├║rno-spolo─Źenskej oblasti je to letn├Ż t├íbor, tancova─Źky, v├Żro─Źn├í konferencia, Bodka za pr├ízdninami, v├şkendov├ę pobyty, tvoriv├ę dielne, filmov├ę ve─Źery, r├┤zne posedenia, brig├ídy pri skr├í┼í─żovan├ş obce, kostola, kaplniek a kr├ş┼żovej cesty.

Zo ┼íportovej oblasti je to zimn├í olympi├ída, hokejbalov├Ż turnaj, cyklistick├Ż de┼ł, mini┼ítrantsk├Ż futbalov├Ż turnaj, turistick├ę v├Żlety, ┼íportov├Ż de┼ł, ┼íarkani├ída, kal─Źetov├ę turnaje, ─Źi pravideln├ę akcie v telocvi─Źni v zimnom obdob├ş.

U v├Ą─Ź┼íiny ─żud├ş m├í DOMKA ve─żmi dobr├ę meno. Sme jedinou organiz├íciou v na┼íej obci, ktor├í sa pravidelne venuje de┼ąom a ml├íde┼żi. Ve─żmi dobre spolupracujeme s miestnym k┼łazom vdp. Michalom Hun─Źagom i veden├şm obce, ktor├ş n├ís st├íle podporuj├║ pri na┼íich podujatiach, za ─Źo im aj touto formou ─Źo srde─Źne ─Ćakujeme.

31. janu├íra 2015 sme osl├ívili 18 rokov od vzniku Domky. Na┼ía DOMKA teda u┼ż 19-ty rok vyv├şja bohat├║ a pestr├║ ─Źinnos┼ą medzi de┼ąmi a ml├íde┼żou v na┼íej obci a farnosti. Na┼íu ─Źinnos┼ą m├íme pravidelne veden├║ a dokumentovan├║ formou pr├şspevkov v na┼íej kronike (prv├Żch 10 rokov) i na na┼íej webstr├ínke. Od roku 2003 vyd├ívame aj ─Źasopis Liskovsk├Ż domk├ír (k 31.1.2015 vy┼ílo u┼ż 22 ─Ź├şsel ─Źasopisu).

Poslanie Domky

Sme si vedom├ş svojho poslania medzi ml├íde┼żou, ve─Ć aj napriek tomu, ┼że sa n├ím za 13 rokov podarilo uskuto─Źni┼ą zna─Źn├Ż kus pr├íce na tomto poli, je potrebn├ę pokra─Źova┼ą v za─Źatom diele a vychov├íva┼ą nov├Żch nasledovn├şkov, ktor├ş n├ís raz nahradia, lebo det├ş a ml├íde┼że bez spr├ívnych hodn├┤t a zmyslu ┼żivota je v dne┼ínej dobe st├íle viac a viac.

Preto v┼żdy s l├ískou a srde─Źne s otvorenou n├íru─Źou priv├ştame medzi sebou ka┼żd├ęho mlad├ęho ─Źloveka, ktor├Ż chce nie─Źo urobi┼ą pre svoje okolie, svojich kamar├ítov i pre seba. Ak├íko─żvek pomoc pri z├íchrane ml├íde┼że i t├í najnepatrnej┼íia, nebude zabudnut├í, lebo P├ín Je┼żi┼í povedal:

" ... ─Źoko─żvek ste urobili jedn├ęmu z mojich najmen┼í├şch, mne ste to urobili ..." ( Mt 25,40).Kontakt

Adresa : Lisková 35, 03481 Lisková
Okr : Ru┼żomberok
I─îO : 36148415
DI─î : 2021530951
email: liskova@domka.sk
web: www.domkaliskova.sk

Predseda: ┼Ż├║bor Mari├ín, Liskov├í 713, tel.: 0902 200 088
Podpredseda: Kubalová Barbora, Lisková 604

K o m e n t ß r e :

ste super:D::D:D

autor : anonym
dßtum : 10.02.2009

Ako sa k V├ím d├í prida┼ą? Som na V┼á v RK a ch├Żba mi kontakt s Domkou a salezi├ínskou rodinou.

autor : Pa─żo
dßtum : 11.12.2012

├Üplne jednoducho, sta─Ź├ş len chcie┼ą :) ... pre bli┼ż┼íie info ma m├┤┼że┼í kludne kontaktova┼ą na m├┤j mail zubor.marian@gmail.com

autor : Majo - predseda
dßtum : 11.12.2012

Ahoj. Je uz jasn├Ż term├şn a miesto letn├ęho tabora? Dakujem

autor : Pa─żo
dßtum : 11.04.2019
pridaj komentßr
spń╗

© 2001-2018 Domka - Zdrużenie salezißnskej mlßdeże, stredisko Liskovß
e-mail : liskova@domka.sk

Liskovß 35, okres Rużomberok, psŔ 034 81, (1024 x 768)