23.09.2021
Zdenka
- - zajtra - -
Ľuboš
Boh by bol vskutku maličkosťou, keby ho človek svojím rozumom pochopil.
..... Morgenstern .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Predvianočný deviatnik

Keďže nebolo miesta pre Svätú rodinu v hostinci, Jozef a Mária sa uchýlili do jaskyne, kde Mária dala svetu Ježiša. Táto udalosť podnietila vznik ľudovej adventnej pobožnosti – hľadanie prístrešia pre Svätú rodinu. Ľudia po deväť večerov pred Vianocami putovali s obrazom, zobrazujúcim Ježiša, Máriu a Jozefa z domu do domu a hľadali akoby nocľah pre Svätú rodinu.

Deviatnik má modlitbový charakter. Práve modlitbou sme sa lepšie pripravili na sviatky narodenia Pána Ježiša. Modlili sme sa za väčšiu lásku k Eucharistii, za rodiny, za kňazov a pridali sme aj svoje úmysly. Boh má rád, keď sme vytrvalí a prosíme.

Do akcie sa zapojilo 18 rodín, to znamená, že sme mali dva obrazy a dve skupiny rodín. Večer čo večer sme prichádzali do domu, v ktorom bol obraz celý deň od minulého večera.

Nechýbali ani deti, ktorým sa páčilo najmä klopanie na nové dvere. Za nimi stáli domáci a spievali: "Kto klope tam?" A my zvonka: "My dvaja chudobní." "Čože vám dám?" pýtajú sa obyvatelia domu. "Len nocľah chatrný, prosíme si ponížene, z ďalekej sme prišli zeme," ozýva sa spred dverí. Po otvorení dverí domáci prijmú obraz, prednesú litánie k Panne Márii, spolu si zaspievame desiatok ruženca a pieseň Poslal Boh anjela.

Pred rozlúčením nechýba krátka porada, o koľkej sa stretneme: "Na budúci večer prídeme po koncerte, lebo príde súbor Radosť spod Salatína a vo štvrtok po detskej adorácii." Posledný večer 23.12. už obraz ostáva v rodine na celý rok. "Tieto večerné stretká nám budú aj chýbať," ktosi poznamenal.

To nevadí, Vianoce sú za dverami a Ježiš môže prísť. "Radi ti pripravíme miesto na spanie aj vo svojom srdci."

Účastníci:

Kubalovci – Alino, Laukovci, Forgáčovci, Némethovci, Pápežovci, Lesákovci, Timkovci, teta Močilanová, Daňovci, Fekečovci, Šaravskí, Bartekovci, Kubalovci – Katka, Chachaľákovci, st. mama Kubalová, Kubalovci - Braňo, Viharovci, Macíkovci, Pudišovci.

typ akcie : pobožnosť
autor článku: Ivana B.
dátum akcie: 00.12.2004
prečítaní: 2353x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)