11.08.2022
Zuzana
- - zajtra - -
Darina
Kde je sebaovládanie, tam sú všetky čnosti.
..... neznámy .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Svetové dni mládeže

Tento rok bol pre nás, liskovských domkárov, veľmi výnimočný. Naskytla sa nám možnosť dostať sa na udalosť, ktorá sa koná raz za štyri alebo päť rokov. Táto krásna udalosť sa koná po celom svete už niekoľko desiatok rokov. Jej zakladateľom bol svätý Ján Pavol II.. Viac ako po dvadsiatich rokoch sa opäť konala tak blízko u našich susedov Poliakov. Áno, reč je o Svetových dňoch mládeže. Je to viacdňová udalosť, kde sa stretnú mladí z celého, celučičkého sveta.

Z našej dediny sa tento rok na Svetové dni mládeže vybralo šestnásť mladých vo vekovej kategórii 14 - 25 rokov. Na tento výlet sme vyrazili 25. júla s nadšením a plní očakávaní, čo nás tam čaká. Nikto z nás sa predtým svetových dní mládeže nezúčastnil. Pre nás všetkých to bolo niečo nové.

Ubytovaní sme boli v mestečku Skawina neďaleko Krakova. Naším hotelom sa na celý týždeň stala miestna škola, teda presnejšie jedna trieda. So sebou sme mali spacáky, karimatky a niektorí aj nafukovacie matrace, ktoré na celý týždeň nahradili naše postele a periny. Takto začalo naše dobrodružstvo v Krakove. V tejto škole sme boli ubytovaní spolu s mladými zo Žiliny a z Košíc. Po príchode sme dostali balík slovenského pútnika a taktiež balík SDM, ktorý dostávali všetci účastníci Svetových dní mládeže. Taktiež sme dostali poukazy na stravu v určitej hodnote, ktoré sme mohli využiť na obed alebo večeru v podnikoch označených logom Svetových dní mládeže.

V prvý deň nás čakal program v miestnom parku, ktorý bol vzdialený 30 minút chôdze od našej školy. My Slováci sme sa stretávali v parku v Skawine, kde sme dostali v prvý deň suchú stravu a počas programu sme mali možnosť pristúpiť k svätej spovedi. Neskôr náš program pokračoval svätou omšou a úvodným ceremoniálom, počas ktorého sa rozprestrela slovenská vlajka merajúca 17x9 metrov. Slovenský úvodný ceremoniál nás všetkých ohúril. Všetci spoločne sme si zaspievali hymnu svetových dní mládeže a zakončilo sa to krásnym ohňostrojom.

Na druhý deň sme boli na katechézach a potom sme sa my, Slováci, vybrali aj do Sanktuária Božieho Milosrdenstva. Cestovali sme vlakom až do Krakova. Pri Sanktuáriu sme sa zhromaždili na jednom mieste a znova sme tam rozprestreli tú obrovskú vlajku, skandovali sme a užívali sme si tú úžasnú atmosféru. V dnešný deň sme si mali možnosť obzrieť aj Sanktuárium Jána Pavla II.. Keďže tam bolo neskutočné množstvo ľudí, do vnútra sme sa, bohužiaľ, nedostali. Ďalej naša púť pokračovala do mesta, kde sme sa snažili nájsť miesto, kde by sme sa mohli naobedovať. Všetci návštevníci Svetových dní mládeže sa do centra prišli najesť, takže nájsť nejaké voľnejšie občerstvenie bolo veľmi ťažké. Keď sa nám to asi po dvoch hodinách podarilo, boli sme už všetci naozaj veľmi hladní. Počas toho, ako sme čakali v rade na jedlo, sa poriadne rozpršalo, takže sa naše čakanie stalo o niečo náročnejším. Zachránili nás však pršiplášte, ktoré sme dostávali v našich balíčkoch. Najedli sme sa a naša púť pokračovala na miesto, ktoré sa volalo Blonie, kde sa mala konať svätá omša. Veľká časť mesta bola kvôli pútnikom uzavretá, tak sme si to museli odšľapať. Keďže sa Blonie nachádza na opačnej strane Krakova, mali sme čo robiť. Po dlhom putovaní sme sa konečne dostali na Blonie, usadili sme sa na pršiplášte do nášho sektoru a pokračovala svätá omša. Po jej skončení sme sa išli navečerať do pripravených stánkov a potom sme sa vracali naspäť k Sanktuáriu na vlak. Cesty vlakom domov boli náročné. Nikdy sme nevedeli, do ktorého vlaku sa nám podarí nastúpiť. Každý bol preplnený tak, že sa tam dalo ledva dýchať, nie to ešte pohnúť. Unavení a už aj ospalí sme sa okolo druhej ráno dostali do školy. Čakala nás ľadová sprcha a postele.

V stredu sme si trošku prispali a čakal nás výlet, na ktorý sme sa všetci veľmi tešili a vybrali sme sa zas do inej časti Krakova. Na toto miesto sme už veľa nešľapali. Odviezli sme sa tam vlakom a MHD-čkou. V EXPO aréne nás čakal saleziánsky program. Nachádzali sa tam len mladí ľudia a saleziáni Dona Bosca. Panovala tam veľmi dobrá nálada, zabávali sme sa, tancovali, spievali. Taktiež sme tam mali večeru, ktorú sme si všetci vychutnali. Ďalej pokračoval program, ktorý zahŕňala aj adorácia, spievanie hymny. Spievanie hymny bolo úžasné, keďže každý národ si to spieval vo svojom jazyku. Naozaj neopísateľný zážitok. Takto prebiehal tretí deň na svetových dňoch mládeže.

Štvrtý deň sme mali svätú omšu aj obed v Skawine. Po svätej omši sme sa naobedovali a vybrali sme sa na vlak, ktorým sme sa odviezli do Krakova. Znova sme putovali na Blonie, no dnes sme si už cestu trošku skrátili. Tam nás čakalo spoločné uvítanie pápeža Františka. Niektorí z nás mali to šťastie pápeža Františka aj vidieť z 5 metrovej vzdialenosti. Potom sme sa vrátili do Skawiny pripravení trošku si oddýchnuť.

V piatok na viacerých dopadla únava. Doobedňajší program preto väčšina z nás vynechala. S veľkým odhodlaním sa dvaja chlapci vybrali vyzdvihnúť nám obedy. No ešte v škole ich zastihla pani upratovačka, ktorá im povedala že obedy nám dá priviesť autom. Všetci sme ďakovali Pánu Bohu za to, ako sa o nás stará. Poobede sa niektorí z nás vybrali znova do Krakova na Blonie, kde v programe bola krížová cesta. Po krížovej ceste sme sa pekne navečerali a vybrali sa s dobrou náladou do Skawiny. Keďže to bol náš posledný večer v Skawine, vyšli sme si spolu sadnúť a porozprávať sa.

Sobota bola pre všetkých účastníkov najočakávanejší deň. Všetci sme v tento deň putovali na miesto s názvom Campus Misericordia. Putovali sme cez Krakov, Wieličku a cez pár malých dediniek. Bola pre nás uzavretá dialnica. Sobota bola najhorúcejším dňom počas celého týždňa. Bolo pre nás dosť náročné počas obedných hodín putovať. Počas putovania sme dostávali za poukážky balíčky so stravou, ktoré boli veľmi bohaté. Bola v nich strava na dva dni. Ľudia v dedinkách boli veľmi štedrí. Mnohí z nich nám počas cesty ponúkali občerstvenie a vodu. Popri ceste hasiči pri potokoch ponastavovali hadice a rozprašovače, ktoré nás osviežovali a dávali nám silu pokračovať v tých horúčavách ďalej. Po veľmi zdĺhavom putovaní sme došli na Campus Misericordia, kde si všetci rozkladali veci. Na tomto mieste sme aj nocovali. Keď sme sa zložili a utáborili, pomaly sa zvečerievalo. Večer nasledovala adorácia, počas ktorej sme všetci držali horiace sviece - dva milióny ľudí pokope. Večer sme mali možnosť povymieňať si suveníry s mladými z rôznych krajín. Každý z nás si odniesol niečo pekné na pamiatku. Uložili sme sa na spánok, zababušili sa do spacákov a vydali sa do ríše snov.

Ráno nás prebrala skúška mikrofónov. Čakala nás záverečná svätá omša s pápežom Františkom. Po svätej omši sme sa vybrali tou istou cestou naspäť do Krakowa a do Skawiny. Šiesti sme v Krakove nastúpili na zlý vlak, tak sme trošku poblúdili. Nastúpili sme na vlak, ktorý vôbec nešiel do Skawiny, kde sme mali ísť, ale smeroval do Oswienčimu okolo celého Krakova. Úplne opačný smer. Nakoniec, asi po 5 hodinovom cestovaní, sa nám podarilo dostať do Skawiny, kde sme už nastúpili do nášho autobusu, ktorý nás šťastlivo odviezol domov.

Svetové dni mládeže boli pre každého jedného z nás neopísateľným zážitkom. Môžeme len každému odporučiť to, že ak sa vám dostane možnosť zúčastniť sa ich, neváhajte a choďte.

typ akcie : púť
autor článku: Natália K.
dátum akcie: 25.07.2016
prečítaní: 3259x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)