11.08.2022
Zuzana
- - zajtra - -
Darina
Bez Božieho požehnania, márne naše namáhania.
..... slovenská ľudová múdrosť .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Splav Hrona

Písal sa predposledný augustový víkend roku 2013 a partia Liskovcov aj ne-Liskovcov, sa rozhodla stráviť tento čas na vode. Na akej vode? Na druhej najdlhšej slovenskej rieke – na Hrone.

Na začiatku (a aj na konci :) ) nás bolo 10. Z dievčat sme nabrali odvahu len dve – ja a Veronika. Chlapskú ruku nad nami držali ôsmi chlapci – Majo, Ryža, Števko, Karno, Dominik, Kubo, Matúš a Peťo. Rozdelili sme sa teda do piatich dvojíc, ktoré čakalo splaviť Hron od Nemeckej po Hronskú Dúbravu. Náš splav sa začal v piatok 23.8. o deviatej ráno, keď sme nasadli na autobus v Ružomberku a po prestupe v Banskej Bystrici sme sa odviezli do Nemeckej. Keď sme našli kemp, tak sme si prebrali celú výstroj, posilnili už vyhladnuté žalúdky a začali sme si nakladať našu bagáž do lodiek. Presnejšie povedané, do barelov a do vriec, o ktorých sme dúfali, že neprepustia vodu. To však bolo len slabé dúfanie...ale podrobnosti sa dočítate neskôr :). Potom sme si rozdelili úlohy na háčikov a kormidelníkov. Po úvodných (ešte suchých) fotkách, sme sa vydali na vodu. Hladina Hrona však bola nízka, a tak sme sa chvíľami dosť šúchali o kamene alebo nás dokonca až zabrzdili. Záležalo to od ponoru loďky :). Prví, ktorí sa cvakli, boli Veronika s Karnom. Nezbadali kameň schovaný vo vode a ten sa im stal osudným. Okúsili, ako je to padnúť do Hrona. Aby ste si však nemysleli, tak postupne sme sa cvakli aj ostatné loďky. Okrem Matúša a Peťa sme po nejakom čase boli mokrí všetci. A..keby len my, ale v mnohých prípadoch aj naša bagáž.

Aby ste si nemysleli, počas našej plavby sme mysleli aj na oddych a keď sme videli nejakú tú zaujímavosť (väčšinou to bol kemp), tak sme si spravil prestávku. V piatok sme našu plavbu ukončili okolo šiestej. Prvú noc sme nechceli spať v kempe, a tak sme si našli vlastné miesto na nocľah. Poniže Slovenskej Ľupče sme našli nepokosenú lúku, ale trávu sme udupali, postavili stany a vytvorili sme si vlastné Táborisko v šašine. V prvom rade sme potrebovali vysušiť mokré veci a keďže sme mali so sebou šikovných chlapcov, tak skoro pri každom stane vyrástla aj „žinka“ na prádlo. Potom sme zahnali vyhrávajúcich muzikantov v našich žalúdkoch a kým sa nezotmelo, tak sme ešte spoločne posedeli pri našich stanoch. Zahrali sme sa zvieratká a Matúš večer ukončil modlitbou. Noc bola takmer pre všetkých tvrdá a prerušovaná zvukom neďalekej železnice, ale myslím, že na nabratie nových síl to stačilo.

Ráno sme sa po raňajkách pobalili a opäť vydali na vodu. Čakal nás náročný deň. Pri Šalkovej sme museli našu plavbu prerušiť, pretože sa tam stavia elektráreň. Člny nám však previezli na aute a my sme sa troška prešli po dedine. Potom sme pokračovali ďalej. Samozrejme, ani v sobotu nechýbali nejaké tie cvaknutia, chytanie pádiel a špongií, vylievanie vody z člnkov... Okolo obeda sme dorazili do Banskej Bystrice, kde sme si spravili prestávku a vydali sa na nákup do neďalekého Tesca. Neskôr sme sa dostali do Vlkanovej, kde na nás čakala dosť zradná perej, kde chodia trénovať aj slovenskí vodáci. Nad našimi hlavami sa však začalo zmrákať, a tak sme potom rýchlo nasadli do lodiek a náš cieľ bol jasný. Čo najrýchlejšie sa dostať do kempu Rybárik, kde sme chceli spať. Začalo trocha aj poprchať, ale zvládli sme to a podvečer sme všetci zdraví dorazili do kempu. Rýchlo sme vyložili bagáž, postavili stany, osprchovali sme sa a obliekli do suchých vecí. Potom sme si založili oheň a strávili sme spolu príjemný večer. Nesmiem zabudnúť na to, že náš splav poctili svojou prítomnosťou aj známi bratia Hochschornerovci, za ktorých sa vydávali Majo a Ryža. Veľmi radi sme sa teda zúčastnili na ich autogramiáde. Pri svetle ohňa sme sa zahrali osobnosti a bolo to veľmi vtipné :). Večer nám spríjemňovala aj miestna kapela, ktorá mala v kempe koncert. Kto kedy išiel spať vám nepoviem, lebo každý šiel inokedy..ale..spali sme ako zarezaní.
V nedeľu sme vyrazili na vodu až pred jedenástou, lebo nás nečakal už dlhý úsek. Nakoniec sa však ukázal ako dosť náročný. Po nie dlhom čase od kempu sme prišli do Zvolena, tam sme opäť museli prenášať člny. Tentokrát už vlastnými silami. A potom nás už čakal až po Hronskú Dúbravu totálny olej. Dobre, že sme už nepokračovali ďalej, lebo to by bola naozaj smrť. Najhoršie na tom všetkom bolo to, že tento úsek Hrona už bol dosť znečistený. Na vode plávali biele škvrny a popri brehu (a často aj uprostred rieky) sme naozaj videli všeličo. Nebol to teda príjemný pohľad.

Okolo druhej popoludní sme dorazili do Hronskej Dúbravy. Z lodiek sme vyložili našu bagáž a chlapci ich pomohli naložiť na auto. Potom sme našli železničnú stanicu a už nás čakala len cesta domov. Tú väčšina z nás využila na spánok :).
Čo napísať na záver? Veľmi pekne ďakujem za úžasný víkend v super partii. Len ťažko sa asi dá presne opísať, čo sme za tie tri dni zažili. Ak teda uvažujete o splavovaní, tak neuvažujte a choďte to vyskúšať!!!!

Na úplny záver už len pridávam vysvetlenie niektorých vodáckych pojmov, ktoré boli použité v tomto článku:

Bagáž: vodákova batožina. Ich obsah závisí od potrieb a fantázie každého vodáka.

Háčik (hák) : člen posádky, sediaci vpredu. Teoreticky ten vodák, ktorý by mal najviac pádlovať a zadákovi hlásiť kamene, konáre a iné prekážky v ceste.

Kormidelník (zadák) : člen posádky, sediaci vzadu. Jeho úlohou je riadiť loď. Medzi ďalšie povinnosti patrí kibicovanie ostatných členov posádky. V prípade akejkoľvek kolízie alebo inej neplánovanej udalosti určuje vinníka, ktorým nikdy nie je on.

Cvaknúť sa: Zvrhnutie lode spojené s namočením odevu a bagáže.

Pereje: prirodzené prekážky vodného toku, kde sa voda stáva rýchlejšou.

Olej : časť rieky, kde voda netečie a ktorú treba prekonať vlastnou silou.

Smrť : Smrtelne dlhý olej.

typ akcie : poznávací výlet
autor článku: Nika I.
dátum akcie: 23.08.2013
prečítaní: 2080x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)