11.08.2022
Zuzana
- - zajtra - -
Darina
Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu.
..... sv. Pavol .....
zvoľte tému:


FB stránka
Hra ÚSVIT
Domka.sk
Lisková.sk
Saleziáni


Dobrodružná výprava

Tohtoročná dobrodružná výprava bola zameraná na spoznávanie miest a oblastí katastrálneho územia Liskovej, preto každý účastník dostal hneď na začiatku farebnú mapu celého katastra Liskovej s vyznačením jeho niektorých kopcov, lesných a poľnohospodárskych oblastí.

Prvé naše zastávky boli pri informačných tabuliach neďaleko Benčovcov a v Jamníku, kde sme sa zoznámili s najdôležitejšími informáciami o významných miestach Liskovej a čiastočne i o faune a flóre nášho územia. Odtiaľ sme pokračovali na vrch Konislav, kde bolo v 14.-15. storočí hradisko. Naša cesta ďalej pokračovala do oblasti Benín a Siksovej, kde sa nám otvoril krásny výhľad na oblasť Predného Choča, Kopy, Malého a Veľkého Choča a do turíckej doliny. Sviežu jarnú zeleň lesa a lúk niekde narúšali oblastí výrubov po veternej kalamite.

Po krátkom odpočinku a hľadaní pozostatkov perníkovej chalúpky zlej ježibaby sme začali schádzať po hranici urbáru s Turíkom (Nižné pazuchy, Nad sovou skalkou) a stočili sme sa do Medzihrádok. Postupujúc smerom nadol sme vyšli z lesa v oblasti Pod Holazenské, odkiaľ sme sa smerom na Mohylky vrátili do Liskovej.

Myslím si, že naša vychádzka do prírody spojená so spoznávaním územia Liskovej splnila svoj cieľ. Počasie nám veľmi prialo. Prešli sme pekné zákutia urbáru, kde väčšina bola prvýkrát. Okrem doplnenia geografických poznatkov o Liskovej a jej okolí za veľký prínos akcie považujem i pripomenutie si názvov i lokalizáciu jednotlivých oblastí Liskovského chotára, ktoré ešte zavše môžeme počuť v reči našich rodičov a starých rodičov.

Trochu nižšia účasť bola zapríčinená čiastočne i futbalovým zápasom, ktorému chlapci tentoraz dali prednosť.

typ akcie : turistika
autor článku: Jaroslav T. st.
dátum akcie: 30.04.2016
prečítaní: 1950x
pridaj komentár
späť

© 2001-2018 Domka - Združenie saleziánskej mládeže, stredisko Lisková
e-mail : liskova@domka.sk

Lisková 35, okres Ružomberok, psč 034 81, (1024 x 768)